Dymisja premiera Słowacji. "Nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:11
- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier ds. inwestycji Peter Pellegrini, zastępca Fico w partii SMER - mówił na antenie radiowej Jedynki Adrian Bąk, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację. 
Audio
  • Na razie na Słowacji nie będzie przyspieszonych wyborów parlamentarnych (Więcej świata/Jedynka)
Robert Fico (z lewej) i Petro Pellegrini
Robert Fico (z lewej) i Petro PellegriniFoto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Premier Słowacji Robert Fico ustąpił ze stanowiska. Prezydent Andrej Kiska przyjął dymisję, związaną z kryzysem politycznym, wywołanym zamordowaniem dziennikarza Jána Kuciaka i jego partnerki. Misję utworzenia nowego rządu prezydent powierzył dotychczasowemu wicepremierowi do spraw inwestycji Peterowi Pellegriniemu. Spotkał się on wcześniej z prezydentem Andrejem Kiską i przekazał mu potrzebne do uzyskania wotum zaufania podpisy 79 posłów. 

 - Na razie na Słowacji nie będzie przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Doszło do porozumienia między prezydentem Andrejem Kiską a ustępującym premierem Robertem Fico, który wczoraj ogłosił gotowość do rezygnacji z urzędu po wielogodzinnych rozmowach w koalicji rządowej, którą tworzy również Słowacka Partia Narodowa oraz partia mniejszości węgierskiej MOST-HID. Fico powiedział, że odejdzie, jeśli prezydent będzie respektował większościową obecną koalicję rządową, oraz że nowy premier będzie wywodził się z jego partii - podkreślił Adrian Bąk.

- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej - dodał.

Dziennikarz Polskiego Radia zaznaczył, że wybór Pellegriniego mógł być sygnałem w stronę wyborców centrowych. - Mówi się, że to taka dobra twarz SMER-u, polityk, który nie jest zamieszany w skandale korupcyjne. To ukłon w stronę wyborcy centrowego, który miał dość premiera Fico. Z drugiej strony Petro Pellegrini nie jest też charyzmatycznym politykiem jak Fico, ale to on otrzymał od Kiski misję utworzenia rządu - mówił Bąk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o międzynarodowych reakcjach na otrucie Siergieja Skripala.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Grzegorz Ślubowski 

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund), Adrian Bąk (specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację)

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak próba zabójstwa Siergieja Skripala wpłynie na wizerunek Rosji w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 19:02
- Paradoksalnie Rosja szuka kompromisu z Zachodem na własnych warunkach - mówił w audycji "Więcej świata" dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: potępiamy atak na Skripala i wyrażamy solidarność z Brytyjczykami

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 16:59
Potępiamy bezprecedensowy atak na terytorium Wielkiej Brytanii, na Siergieja Skripala i jego córkę, Polska wyraża solidarność z rządem brytyjskim - zapewnił w oświadczeniu przesłanym mediom premier Mateusz Morawiecki. Wezwał również Rosję do udzielenia odpowiedzi na pytania strony brytyjskiej.
rozwiń zwiń