Wizyta Muhammada ibn Salmana w USA. "Pakiet rozmów jest duży"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 19:00
Saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman przebywa w Stanach Zjednoczonych. Czemu ma służyć ta wizyta? O tym mówił w audcyji "Więcej świata" Jan Natkański, były ambasador w krajach arabskich.
Audio
  • Jan Natkański o wizycie saudyjskiego następcy tronu w USA (Więcej świata/Jedynka)
Muhammad ibn Salman
Muhammad ibn SalmanFoto: PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL

Jan Natkański tłumaczył, że program rozmów Muhammada ibn Salmana z Amerykanami jest obszerny. Saudyjski następca tronu jedzie tam na trzy tygodnie i odwiedzi aż siedem miast. - To świadczy o tym, że to on będzie lobbował za inwestycjami u siebie. Pakiet rozmów jest duży - podkreślił gość Jedynki.

Były ambasador zwrócił uwagę, że Saudyjczycy kupują broń amerykańską oraz europejską i od trzech lat bombardują Jemen - najbiedniejszy kraj arabski. Jego zdaniem to powinien być główny temat rozmów. Poza tym - mówił Jan Natkański - Amerykanie będą przekonywać go do pełnej akceptacji jeszcze nie ogłoszonego planu uregulowania konfliktu arabsko-izraelskiego.

W audycji mówiono też o sytuacji w Syrii, a także o negocjacjach ws. Brexitu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Jan Natkański (b. ambasador w krajach arabskich) i prof. Wawrzyniec Konarski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 18.13

mr/ag

Czytaj także

Kulisy dymisji Rexa Tillersona. "Był duży rozdźwięk między Departamentem Stanu a Białym Domem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:25
- Poważnym zgrzytem były doniesienia prasowe sprzed kilku miesięcy, kiedy to media w Stanach Zjednoczonych informowały, że Rex Tillerson określił prezydenta mianem "idioty" - mówił w audycji "Więcej świata" Marek Wałkuski, komentując zdymisjonowanie sekretarza stanu USA przez Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wizja 2030 roku". Arabia Saudyjska wprowadza reformy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 20:46
- Gdy patrzymy na wszystkie kraje arabskie jak na laboratorium różnego rodzaju projektów - zarówno politycznych, jak i społecznych - to widzimy, że Arabia Saudyjska trzyma swój, zupełnie odmienny kurs – powiedziała w audycji Świat w Powiększeniu ekspertka ds. Bliskiego Wschodu dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas).
rozwiń zwiń