Polska ma system Patriot, Rosja ma poczucie zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 19:52
- Jest taka prosta zasada, że Moskwa ogłasza, że czuje się zagrożona za każdym razem, kiedy jakiś sąsiedni kraj podnosi swój poziom bezpieczeństwa - powiedział w audycji "Więcej świata" Juliusz Sabak, analityk portalu "Defence24"
Audio
  • Rosja krytykuje Polskę po zakupie Patriotów (Jedynka/Więcej świata)
System rakietowy Patriot
System rakietowy PatriotFoto: flickr/U.S. Army Korea (Historical Image Archive)/

W środę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Patriot, w ramach programu "Wisła". Umowa przewiduje dostawę do Polski pierwszych zestawów systemu Patriot w 2022 roku. Do tej informacji odniosła się na konferencji prasowej przedstawicielka rosyjskiego MSZ. Marija Zacharowa odczytała komunikat resortu, z którego wynika, że Moskwa zarzuca Polsce "postępującą militaryzację". "Przyjmujemy podejmowane kroki jako element destabilizujący wojskowo-polityczną sytuację w Europie i jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ. 

Rosja, jak zauważył Juliusz Sabak, ramach działań defensywnych instaluje Iskandery w Kaliningradzie. To powoduje, że my czujemy się zagrożeni, że nas nimi zbombardują. - Natomiast Rosja czuje się zagrożona, kiedy się decydujemy na zakup czegoś, co nas przed tymi Iskanderami może obronić - powiedział gość Jedynki.

Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów. - Bronienie się jest zawsze droższe od atakowania - skomentował Sabak. Jak wyjaśnił, Polska kupiła 16 wyrzutni, z których każda może przenosić 16 rakiet. Tych zaś zamówiliśmy 208 bojowych i 11 do testów. Dodał, że trudno podać cenę jednego pocisku, bo nikt ich nie kupuje na sztuki i jest to zawsze transakcja łączona. - Zależnie od tego, jak się liczy i kto kupuje, rakieta kosztuje od 2 do 6 mln dolarów - dodał.

Jak działa kupiony przez Polskę system zarządzania polem walki ICBS? Czy Rosja posiada rakiety mogące przechytrzyć Patrioty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat wyborów prezydenckich w Egipcie oraz omówiono relacje UE z Turcją.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Juliusz Sabak (Defence24), Adam Balcer (WiseEurope)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 18.12

fc/mg

Czytaj także

Departament Stanu USA: zakup Patriotów wzmocni Polskę, USA i NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 06:36
Amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że podpisanie przez Polskę i USA umowy o zakupie systemu obronnego Patriot "wzmocni bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".
rozwiń zwiń