Czy wygrana Milo Djukanovicia przyspieszy wejście Czarnogóry do Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 19:40
- Wynik wyborów nie jest dla mnie zaskoczeniem. Społeczeństwo Czarnogóry chce po prostu kontynuacji politycznych sukcesów Milo Djukanovicia z przeszłości - powiedział na antenie Jedynki dr Savo Kentera, prezes Stowarzyszenia Atlantyckiego w Czarnogórze.
Audio
  • Dr Savo Kentera o wygranej Milo Djakonovicia (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent Czarnogóry Milo Djukanović
Prezydent Czarnogóry Milo DjukanovićFoto: PAP/EPA/BORIS PEJOVIC

Mieszkańcy Czarnogóry wybrali prezydenta. Najwięcej głosów - 53,8 proc. zdobył Milo Djukanović, kandydat Demokratycznej Partii Socjalistów. Polityk wygrał w pierwszej turze. Drugi był kandydat sojuszu opozycji Mladen Bojanić - z poparciem 33,5 proc. Dane ze wszystkich ośrodków wyborczych przedstawiło po północy Centrum monitoringu i badań (CeMI) w Czarnogórze. 

- Osobiście nie jestem zaskoczony tym wynikiem. Zaskoczona może być natomiast opozycja, która raczej nie oczekiwała, że Djukanović wygra w pierwszej turze. Korzenie tego sukcesu sięgają przeszłości. Jeżeli spojrzymy na historię jego politycznej działalności, to zobaczymy kilka dużych osiągnięć. Przede wszystkim potrafił zapewnić pokój w tym kraju w latach 90. Gdyby nie jego ówczesna aktywność, to mielibyśmy tutaj wojnę domową. Po drugie dzięki Djukanoviciowi Czarnogóra stała się niepodległym państwem, które wprowadził także do NATO. To są osiągnięcia, które obywatele tego kraju pamiętają. To normalne, że chcą ich kontynuacji - powiedział Savo Kentera.

Gość Jedynki zapytany o integrację Czarnogóry z Unią Europejską stwierdził, że kraj ten "niewątpliwie jest liderem tego procesu w regionie". - Oczywiście nie wszystko przebiega idealnie i tak szybko, jakbyśmy chcieli. Najważniejsza jest mimo wszystko wola polityczna. Nie mam wątpliwości, że premier i nowy prezydent mają silną wolę prowadzenia kraju w stronę Unii Europejskiej. Dzień naszych wyborów prezydenckich powinien być dla krajów zachodnich świadectwem, że Czarnogóra może być odpowiedzialnym partnerem i można na nas liczyć - dodał Kentera.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Krzysztof Renik 

Gość: dr Savo Kentera (prezes Stowarzyszenia Atlantyckiego w Czarnogórze), min. Srdjan Darmanowić (szef czarnogórskiej dyplomacji), Aleksandr Andrija Pejović (były czarnogórski minister ds europejskich), dr Daliborka Uljarović (prezes Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 18.13

koz/mg