Koniec ery Castro? "W Polsce już znamy ten model, rządził pierwszy sekretarz"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 19:46
Nowym prezydentem Kuby został dotychczasowy wiceprezydent 58-letni Miguel Díaz-Canel. Decyzja została podjęta przez Zgromadzenie Narodowe w Hawanie. Prezydentem był wcześniej Raul Castro, a jeszcze wcześniej był nim jego brat, Fidel Castro. Jednak 86-letni Raul Castro pozostanie do 2021 roku przewodniczącym Partii Komunistycznej, będzie też odpowiadał za siły zbrojne Kuby. W Polsce znamy ten model - komentował
Audio
  • Zmiana prezydenta na Kubie, nowa umowa KE z Japonią i Singapurem, rozmowa o Żydach uratowanych przez Grupę Berneńską (Więcej świata/Jedynka)
Miguel Diaz-Canel (L) i Raul Castro
Miguel Diaz-Canel (L) i Raul Castro Foto: PAP/EPA/Alexandre Meneghini

Po nowym prezydencie nie można się spodziewać żadnych zmian – powiedział w Jedynce Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl. Zaznaczył, że Diaz-Canel w swoim przemówieniu wskazał, iż faktycznym przywódcą państwa jest Raul Castro, co jest prawdą, bo w tym systemie rządzi I sekretarz partii komunistycznej.

- W Polsce znamy ten model, za granicą media muszą tłumaczyć, o co chodz (...). Niektórzy zastanawiają się, czy to jest gra, czy czeka aż będzie mógł zastąpić Raula, czy myśli tak samo jak Raul – komentował gość Jedynki.

Ocenił, że nowy prezydent raczej będzie podążał ścieżką powolnej liberalizacji gospodarczej, ale w żadnym wypadku - politycznej. To bardziej model chiński – mówił Maciej Okraszewski. Kubańska gospodarka musi się przy tym opierać na pomocy zagranicznej. Teraz powstanie też pytanie, kto zastąpi Wenezuelę na Kubie w funkcji donatora. Wcześniej Kubę podtrzymywał ZSRR. Teraz pomocną dłoń wyciągają Rosja i Chiny. Tymczasem gospodarka Kuby jest w coraz gorszym stanie - mówił gość Jedynki.

W audycji zamieszczono również materiał Piotra Pogorzelskiego, któremu ambasador Polski w Bernie Jakub Kumoch opowiadał o Żydach, uratowanych w czasie II wojny światowej przez tak zwaną Grupę Berneńską.

Wynegocjowane przez KE przełomowe umowy handlowe i gospodarcze z Japonią i Singapurem komentował Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny. Dokument czeka teraz na zielone światło europarlamentu i państw członkowskich. Pisze się teraz na nowo rolę Japonii - zaznaczył m.in. gość Jedynki. Tokio stara się wzmocnić swoją pozycję.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Materiał Piotra Pogorzelskiego: Żydzi uratowani przez Grupę Berneńską

Goście: Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny, (Monitor Prawa Bankowego), Maciej Okraszewski, portal dzialzagraniczny.pl

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 18.14

agkm

Czytaj także

Van Herpen: Putin chce zostać "Władimirem Wielkim", ma obsesję na punkcie Ukrainy i plan restytucji ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 15:07
To ostatnia szansa prezydenta Rosji, aby stać się Władimirem Wielkim i by odrodzić ZSRR w jego ”słowiańskim” jądrze – z Ukrainą, Białorusią – Putin, jak kot na mysz, cierpliwie wyczekuje na okazje, plany są gotowe - mówi portalowi PolskieRadio.pl znawca Rosji, Marcel Van Herpen.
rozwiń zwiń