X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Wielkiej Brytanii spór ws. Brexitu. Co dalej z unią celną?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:46
W Wielkiej Brytanii wciąż nie ma ostatecznego porozumienia co do zasad opuszczenia Unii Europejskiej. Brexit bowiem nie oznacza odejścia od wszystkich funkcjonujących zasad współpracy. Jednym z nich jest unia celna, która - zwłaszcza w kręgach konserwatystów - budzi duże emocje. W radiowej Jedynce mówił o tym Adam Dąbrowski, korespodent Polskiego Radia w Londynie.
Audio
  • Nie ma zgody co do formuły Brexitu (Więcej Świata/Jedynka)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/Luke MacGrego

W ubiegłym tygodniu Izba Lordów przyjęła poprawkę zobowiązującą rząd do dalszych negocjacji z Unią w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej. W trakcie weekendu z kolei doszło do przecieku od osoby bliskiej partii konserwatywnej, który sugerował jakoby temat opuszczenia lub pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej jest wciąż otwarty. Aby uspokoić skrzydło twardych brexitowców brytyjski rząd wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym oznajmia, że w sprawie wystąpienia z unii celnej nic się nie zmieniło.

- Z perspektywy twardych brexitowców temat unii celnej to trochę taki czarny charakter z horroru, któremu już zadano cios, parokrotnie niby go załatwiono, a on ciągle powraca i jeszcze w tej ostatniej scenie ręka się wynurza i łapie tego głównego bohatera za kostkę. Debata na temat unii celnej odbywała się już kilkukrotnie i kilkukrotnie wydawało się, że twardzi brexitowcy ją wygrali, i że Londyn powie unii celnej "goodbye", a tymczasem temat cały czas powraca - powiedział Adam Dąbrowski.

Wychodzenie z Unii Europejskiej wcale bowiem nie oznacza wychodzenia z unii celnej. Między krajami działającymi w ramach takiego porozumienia nie ma ceł, handel przepływa swobodnie. Brytyjski przedsiębiorca nie musi się zatrzymywać przed celnikiem, jeżeli chce handlować np. z niemieckimi czy włoskimi kontrahentami. Obowiązuje jednak ustalane centralnie cło zewnętrzne, czyli bariera dla przedsiębiorców z Ameryki czy Chin. Zwolennicy pozostania w unii celnej z UE uważają, że na opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię najbardziej stracą rodzimi przedsiębiorcy. Przeciwnicy unii celnej uważają, że "brexit bez powiedzenia goodbye unii celnej to będzie taki brexit na niby", bo tak długo jak Wielka Brytania w niej pozostanie, tak długo nie będzie mogła ustalać samodzielnie tych cel dla krajów z zewnątrz a przecież "nie o to chodzi w brexicie".

W audycji również o narodzinach nowego potomka brytyjskiej książęcej pary, sukcesach ISIS w Afganistanie i politycznym kryzysie w Armenii.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Adam Dąbrowski (korespodent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 18.14

rr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin przegłosowała ustawę o wyjściu z UE

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 21:55
Niższa izba parlamentu brytyjskiego uchwaliła w środę większością 29 głosów ustawę o wyjściu z UE; za przyjęciem ustawy głosowało 324 deputowanych, przeciw - 295.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemówienie Borisa Johnsona ws. Brexitu. Jaki miało cel?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 19:09
Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson wygłosił dziś przemówienie dotyczące wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jaki miało cel? O tym mówił w audycji "Więcej świata" Krzysztof Winler z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń