Rozwój sytuacji we Włoszech jest bacznie obserwowany przez europejskich przywódców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:22
Ekonomista Carlo Cottarelli otrzymał od prezydenta Włoch Sergia Mattarelli misję powołania rządu. Szef państwa chce utworzyć rząd techniczny, który będzie pracował - jak się przypuszcza – tylko do następnych przyspieszonych wyborów. Sytuacja we Włoszech była tematem audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce.
Audio
  • Sytuacja we Włoszech wymyka się spod kontroli (Jedynka/Więcej Świata)
Luigi di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd domaga się uruchomienia procedury impeachmentu wobec prezydenta Włoch
Luigi di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd domaga się uruchomienia procedury impeachmentu wobec prezydenta WłochFoto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Gościem Grzegorza Ślubowskiego był Grzegorz Małecki z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Zdaniem gościa Polskiego Radia ostatnie decyzje włoskich polityków są przede wszystkim próbą powstrzymania kryzysu, który pojawił się w ostatnich tygodniach.

- Być może rację mają ci włoscy politycy, którzy mówią o presji ze strony innych stolic europejskich - powiedział gość audycji - Myślę, ze nie mamy tutaj do czynienia z działaniem długofalowym, tylko po prostu z próbą ugaszenia pożaru w nadziei, że być może wydarzenia wewnętrzne lub zewnętrzne mogą wprowadzić jakiś element nowości, który zupełnie zmieni sytuację.

Zdaniem Grzegorza Małeckiego mamy do czynienia z próbą przejęcia kontroli nad rozwojem sytuacji, ale "może się to okazać przeciwskuteczne".

- Włochy należą do piątki największych państw UE, to jeden z liderów wspólnoty - podkreślał ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Procesy, które mają miejsce we Włoszech, mogą zainspirować liderów politycznych w innych państwach. Oczy przywódców tych państw, które są zagrożone populizmem, zmianami na scenie politycznej, zwrócone są dziś na Italię. Wydarzenia w tym kraju mocno zaciążą na tym, co się dzieje w innych stolicach europejskich - mówił gość radiowej Jedynki.

- Jest to wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. W rozwiązywaniu tego problemu będą brali udział przywódcy z innych państw UE - podkreślił Grzegorz Małecki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której mowa była również o sytuacji w Hiszpanii. Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich mówił z kolei o koncepcji tzw. Trójmorza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Gość: Grzegorz Małecki (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 18.14

ms/mg

Czytaj także

Włochy: możliwy przełom ws. powołania rządu. Koniec sporu o antyunijnego ekonomistę?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 18:58
W niedzielny wieczór oczekiwany jest przełom w sprawie powołania rządu Włoch. Tak media interpretują wezwanie przez prezydenta Sergio Mattarellę desygnowanego na premiera profesora Giuseppe Conte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu. Będą nowe wybory?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 21:08
Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu - ogłosił w niedzielę Pałac Prezydencki po jego rozmowie z prezydentem Sergio Mattarellą. Nie powstanie zatem rząd prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: ekonomista Carlo Cottarelli otrzymał misję powołania rządu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:37
Ekonomista Carlo Cottarelli otrzymał w poniedziałek od prezydenta Włoch Sergia Mattarelli misję powołania rządu. Szef państwa chce utworzyć rząd techniczny, który będzie pracował - jak się przypuszcza - do następnych przyspieszonych wyborów.
rozwiń zwiń