Czy napięcia na linii Madryt-Barcelona osłabną?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 11:20
- Rząd Sancheza chce zacząć z czystą kartą. Nowy rząd Katalonii dalej opowiada się za niepodległością, ale robi to na razie w ramach hiszpańskiej konstytucji i katalońskiego statusu o autonomii - mówił w audycji "Więcej świata" na antenie radiowej Jedynki Charles Powell z Królewskiego Instytutu "Elcano".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/doleesi

Jedną z pierwszych decyzji nowego hiszpańskiego rządu było zniesienie kontroli wydatków Katalonii. Madryt liczy na to, że ten ruch pomoże w znormalizowaniu relacji z Barceloną. Charles Powell pytany był o to, co kataloński rząd może osiągnąć w stosunkach z nowym hiszpańskim rządem.

katalonia hiszpania 1200.jpg
Hiszpania ma nowego premiera. "To radykalna zmiana"

- Szczerze mówiąc, niewiele. Myślę, że w najbliższych 12-18 miesiącach możemy oczekiwać obniżenia napięć, które wzrastały przez ostatni rok - mówił dyrektor instytutu "Elcano".

Jak zaznaczył, ruchy Madrytu na niewiele się zdadzą w kontekście sądzenia katalońskich ministrów w związku z ubiegłorocznym referendum niepodległościowym.

- Oczywiście pozostaną pewne problemy jak te wynikające z procesu sądowego byłych ministrów rządu Katalonii, którzy poparli jednostronną deklarację niepodległości. Ten proces zacznie się pewnie w październiku. Wyrok zapadnie prawdopodobnie w styczniu i na pewno zmobilizuje on zwolenników niepodległości do wyjścia na ulice. To nie będzie łatwy czas dla rządu - stwierdził Powell.

Pomimo tego jest on jednak "umiarkowanym optymistą", ponieważ nowy hiszpański rząd jest otwarty na dialog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Gość: Charles Powell (dyrektor Królewskiego Instytutu "Elcano")

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 17:53

kpln/mg

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Więcej świata