Ekspert komentuje politykę prezydenta Turcji. "On chce mieć wszystko pod kontrolą"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:33
- Erdoganowi chodzi o to, aby stworzyć maksymalną egzekutywę. Chce mieć wszystko pood kontrolą - mówił w audycji "Więcej świata" Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Karol Wasilewski o polityce prezydenta Turcji (Jedynka/Więcej świata)
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/STR

Nowo zaprzysiężony prezydent Recep Tayyip Erdogan przyrzekł w poniedziałek budowę "silnej Turcji" z rozwiniętą gospodarką, w tym potężnym przemysłem obronnym. Zapewnił, że będzie prezydentem wszystkich Turków i powołał swojego zięcia na ministra finansów. Kontrowersje wzbudza również zwalnianie z pracy policjantów, wojskowych i wykładowców uniwersyteckich. 

Do tej sprawy odniósł się gość radiowej "Jedynki". - My tak naprawdę nie do końca znamy skalę tego wszystkiego. Posiłkujemy się tylko informacjami rządu, ale one dotyczą jedynie sektora publicznego. To, co dzieje się w sektorze prywatnym, jest trudne do ustalenia. Osoby zwolnione natomiast raczej nie znajdą już zatrudnienia nawet w sektorze prywatnym, bo mają skazę na życiorysie - zauważył Karol Wasilewski. 

Według niego, zmiany zainicjowane przez Erdogana są dopiero początkiem. - Pod ministerstwami powstaną biura, które będą kluczowe z punktu widzenia kształtowania polityki państwa - kontynuował gość radiowej "Jedynki".

Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Gość: Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 18.14

kad/ag

Czytaj także

Czy Unia Europejska wciąż jest zdana na łaskę Turcji? "Erdogan jest gotowy na kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:10
Turcja wypuszcza z więzienia dziennikarza mającego niemieckie obywatelstwo. Czy to początek odwilży pomiędzy Berlinem a Ankarą? - Turcja wyraźnie wskazuje, że jest gotowa na kompromis - komentował w radiowej Jedynce ekspert PISM, Karol Wasilewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turcja Erdoğana coraz bardziej przypomina państwo mafijne"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 10:00
- Kraj opiera się na systemie korupcyjnym i rozdawnictwie, które jest kupowaniem głosów, do tego dochodzi pogarszająca się sytuacja gospodarcza - komentował w Dwójce Adam Balcer z instytutu WiseEuropa.
rozwiń zwiń