Ekspert komentuje politykę prezydenta Turcji. "On chce mieć wszystko pod kontrolą"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:33
- Erdoganowi chodzi o to, aby stworzyć maksymalną egzekutywę. Chce mieć wszystko pood kontrolą - mówił w audycji "Więcej świata" Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Karol Wasilewski o polityce prezydenta Turcji (Jedynka/Więcej świata)
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/STR

Nowo zaprzysiężony prezydent Recep Tayyip Erdogan przyrzekł w poniedziałek budowę "silnej Turcji" z rozwiniętą gospodarką, w tym potężnym przemysłem obronnym. Zapewnił, że będzie prezydentem wszystkich Turków i powołał swojego zięcia na ministra finansów. Kontrowersje wzbudza również zwalnianie z pracy policjantów, wojskowych i wykładowców uniwersyteckich. 

Do tej sprawy odniósł się gość radiowej "Jedynki". - My tak naprawdę nie do końca znamy skalę tego wszystkiego. Posiłkujemy się tylko informacjami rządu, ale one dotyczą jedynie sektora publicznego. To, co dzieje się w sektorze prywatnym, jest trudne do ustalenia. Osoby zwolnione natomiast raczej nie znajdą już zatrudnienia nawet w sektorze prywatnym, bo mają skazę na życiorysie - zauważył Karol Wasilewski. 

Według niego, zmiany zainicjowane przez Erdogana są dopiero początkiem. - Pod ministerstwami powstaną biura, które będą kluczowe z punktu widzenia kształtowania polityki państwa - kontynuował gość radiowej "Jedynki".

Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Gość: Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 18.14

kad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Unia Europejska wciąż jest zdana na łaskę Turcji? "Erdogan jest gotowy na kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:10
Turcja wypuszcza z więzienia dziennikarza mającego niemieckie obywatelstwo. Czy to początek odwilży pomiędzy Berlinem a Ankarą? - Turcja wyraźnie wskazuje, że jest gotowa na kompromis - komentował w radiowej Jedynce ekspert PISM, Karol Wasilewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turcja Erdoğana coraz bardziej przypomina państwo mafijne"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 10:00
- Kraj opiera się na systemie korupcyjnym i rozdawnictwie, które jest kupowaniem głosów, do tego dochodzi pogarszająca się sytuacja gospodarcza - komentował w Dwójce Adam Balcer z instytutu WiseEuropa.
rozwiń zwiń