Andrzej Sadecki: według Viktora Orbana demokracja nie musi być liberalna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 19:22
- Nie ma podejrzeń o łamanie prawa. Orban ma konstytucyjną większość, dzięki której zmienia Węgry w taki sposób, w jaki ta konstytucyjna większość ustali - mówił w audycji "Więcej Świata" Andrzj Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując rządy premiera Węgier.  
Audio
  • Ekspert OSW: Orban sprawuje rządy "silnej ręki" (Jedynka/Więcej świata)
Viktor Orban
Viktor OrbanFoto: Shutterstock

Ekspert przyznał, że Viktor Orban mówiąc ostatnio o demokracji nieliberalnej nigdy nie sprecyzował tego pojęcia. - Na pewno są to rządy przede wszystkim większości, która stara się przejąć pełnię władzy. To jest coś, co widzimy na Węgrzech. Od 2010 roku rządzi Orban i jego ugrupowanie Fidesz. W tym czasie tak naprawdę rozszerza swoją władzę – mówił Sadecki.

Rozmówca Jedynki przyznał, że działanie Orbanowi ułatwia to, że ma duże wpływy w mediach oraz kontroluje większość instytucji państwowych. Zdaniem Andrzeja Sadeckiego sukcesy polityczne węgierskiego premiera pokazują, że w tej chwili rośnie zapotrzebowanie na rządy "silnej ręki". Według przedstawiciela OSW propagowane przez Orbana hasła demokracji nieliberalnej czy chrześcijańskiej wskazują na jego duże ambicje w polityce międzynarodowej.

- Tak jak przez pierwsze lata rządów skupiał się na sprawach wewnętrznych, to w ciągu ostatnich lat jest coraz aktywniejszy na niwie międzynarodowej, głównie europejskiej - podkreślił gość "Więcej świata". Sadecki zauważył, że ważnym celem węgierskiego premiera jest doprowadzenie do braku spójnego stanowiska UE wobec Rosji. Orban jest przekonany, że stosunki z Moskwą każdy kraj powinien układać samodzielnie. 

W audycji również rozmowa z Piotrem Pogorzelskim o 1030. rocznicy chrztu Rusi. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Andrzej Sadecki (OSW), Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent PR w Kijowie)

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 18.14

ras/ag

Czytaj także

Ekspert: Trump pokazuje, że twardy styl negocjacji przynosi rezultaty

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 19:15
- Trzeba pamiętać o tym, że prezydent Trump uderzając w Unię Europejską i Chiny, jeżeli chodzi o handel, mówi do swoich wyborców szczególnie w tych biedniejszych, bardziej nastawionych na produkcję stanach w środku Ameryki – mówił w audycji "Więcej Świata" Michał Baranowski z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Pawłowski: budowa eurosceptycznego ruchu w Europie może okazać się wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:15
- Problem polega na tym, że sam Bannon mówi o sobie, że jest gospodarczym nacjonalistą. Stawia raczej na obronę interesów poszczególnych krajów. Rodzi się pytanie, co nacjonaliści z poszczególnych krajów mają ze sobą wspólnego oprócz niechęci do UE – mówił w radiowej Jedynce Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PISM o relacjach Polska-USA: pilnujmy swoich interesów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:42
- Jeden z podstawowych zarzutów wobec Donalda Trumpa polega na tym, że świat stracił pewność co do tego za czym Ameryka może się opowiedzieć, w którym kierunku i w jakim celu zmierza jej polityka - powiedział na antenie Jedynki Sławomir Dębski.
rozwiń zwiń