Ekspert: Donald Trump jest zwolennikiem większych wydatków na armię

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 19:15
- Przez wiele lat Amerykanie tak naprawdę cięli wydatki na zbrojenia i wszystkie rodzaje sił zbrojnych i mówili, że są na krawędzi swoich możliwości operacyjnych - powiedział na antenie Jedynki Juliusz Sabak. Ekspert portalu Defence24 mówił o uchwale senatu USA, który zatwierdził rekordowo wysoki budżet Pentagonu.
Audio
  • Większy budżet armii USA, rocznica śmierci Aleksandra Sołżenicyna, niepokoje po wyborach w Zimbabwe (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W 2019 roku amerykańska armia będzie dysponować budżetem 716 miliardów dolarów. Dodatkowe pieniądze mają pozwolić na modernizację marynarki, lotnictwa czy podwyżki dla żołnierzy. - Jednym z istotnych kierunków, w którym idą te wydatki, jest zabezpieczenie terytorium Stanów Zjednoczonych, czyli systemy obrony czy lotnictwo - powiedział Juliusz Sabak.

Gość Jedynki podkreslił szczególną sytuację, w jakiej obecnie znajduje się armia USA. Jego zdaniem kraj pod względem militarnym "stoi w rozkroku", śledząc sytuację i w Chinach, i w Rosji. - Te państwa są w tej chwili najbardziej zagrażające amerykańskim sojusznikom - powiedział ekspert portalu Defence24 dodając jednak, że w każdej chwili "mogą się pojawić nowe problemy", ponieważ "sytuacja na świecie jest rozchwiana".

Zdaniem Juliusza Sabaka prezydent Donald Trump jest zdecydowanym zwolennikiem zwiększenia nakładów na armię. - Zwiększanie wydatków na zbrojenia oznacza zwiększenie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Stany Zjednoczone niczego nie kupują za granicą - zaznaczył.

W rozmowie pojawiła się również kwestia dalszych działań mocarstwa w Europie, zwłaszcza w Polsce i Niemczech. Nowa uchwała senatu USA ma gwarantować, że Amerykanie rozważą założenie stałej bazy wojskowej w naszym kraju. - Na pewno zostanie przeprowadzona analiza tego czy się opłaca mieć te bazy w Polsce - powiedział ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Poruszono w niej również tematy niespokojnej sytuacji politycznej w Zimbabwe po wyborach prezydenckich i dziesiątej rocznicy śmierci Aleksandra Sołżenicyna - słynnego rosyjskiego pisarza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Juliusz Sabak (Defence24), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 18.14

msze/kb

Czytaj także

Sołżenicyn - pisarz, który był sumieniem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:08
- Sołżenicyn dał świadectwo, że prawo stosowane dla podtrzymania nieludzkiej dyktatury, dla podtrzymania władzy jednego człowieka, dla podtrzymania stanu niewoli dla całego narodu, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - mówił tłumacz prof. Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki po wyborach w Zimbabwe: świat apeluje o powstrzymanie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 15:16
Świat apeluje o powstrzymanie przemocy w stolicy Zimbabwe. Wczoraj w starciach zwolenników opozycji z wojskiem w Harare zginęły trzy osoby. Protesty wybuchły po tym, jak komisja wyborcza ogłosiła zwycięstwo partii rządzącej w wyborach.
rozwiń zwiń