Agnieszka Legucka: Rosjanie mogą skorzystać na ostrej retoryce Donalda Trumpa wobec UE

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 18:58
- Kontakty niemiecko-rosyjskie są podtrzymywane na różnych forach. Berlin czeka na moment, kiedy będzie mógł z Moskwą robić interesy – mówiła w audycji "Więcej świata" dr hab. dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i uczelni Vistula.
Audio
  • Agnieszka Legucka o spotkaniu Angela Merkel-Władimir Putin (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: https://www.shutterstock.com/pl/g/photocosmos1

Władimir Putin spotka się w sobotę z kanclerz Angelą Merkel. Przywódcy Niemiec i Rosji mają rozmawiać m.in. o budowie gazociągu Nord Stream 2.

Agnieszka Legucka stwierdziła, że wciąż sporo brakuje do ocieplenia relacji niemiecko-rosyjskich. - Na pewno Rosjanie mogą zyskać na utrzymaniu przez Donalda Trumpa ostrej retoryki i działań względem Unii Europejskiej. W tym momencie UE i Rosja stają po jednej stronie barykady - mówiła gość radiowej Jedynki. 

Ekspert PISM zwróciła uwagę, że Angela Merkel bardzo dobrze zna Władimira Putina. – Merkel i Putin długo pełnią swoje funkcje. Kanclerz Niemiec zna wszystkie triki prezydenta Rosji. Jest też kilka spraw, które wiążą Rosję i Niemcy na arenie międzynarodowej. To m.in. kwestia irańska – podsumowała.

Agnieszka Legucka zauważyła, że Rosjanie mogą bardzo wiele zyskać po możliwym nałożeniu sankcji na UE przez Donalda Trumpa. - Firmy zaangażowane w projekt Nord Stream 2, zarówno niemieckie jak i europejskie, mogą stać się ofiarą amerykańskich sankcji. Zostaną wtedy potraktowane podobnie jak firmy rosyjskie. To niebezpieczne dla całej Unii Europejskiej - wyjaśniła ekspert PISM.

W audycji również rozmowa z Agatą Błoch o przebywającym w więzieniu Luizie da Silva zgłoszonym jako kandydat na prezydenta Brazylii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Agnieszka Legucka (PISM, Vistula), Agata Błoch (PAN)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 18.15

ras/kb

Czytaj także

Niemcy: 18 sierpnia rozmowy Merkel z Putinem m.in. na temat Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 13:02
- Prezydent Rosji Władimir Putin przybędzie 18 sierpnia do Niemiec na rozmowy z kanclerz Angelą Merkel nt. wojny w Syrii, sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: rozmowa Merkel-Putin nie zatrzyma budowy gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:39
- Ogromna większość niemieckiego życia politycznego jest obecnie antyamerykańska i prorosyjska. Bliska współpraca gospodarcza Berlina i Moskwy przynosi Niemcom kolosalne zyski – mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń