Ekspert OSW: Dania nie wyraziła wciąż zgody na Nord Stream II

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 19:41
- Poważniejsze sankcje uderzają w interesy krajów, które robią interesy z Rosją, czyli np. Niemcy, Francję, Włochy – mówił w Jedynce Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Mowa była także o presji wywieranej na Kopenhagę w sprawie zgody na budowę gazociągu Nord Stream II.
Audio
  • Trudna sytuacja ekonomiczna Wenezueli, list papieża ws. pedofilii, sankcje wobec Rosji i budowa Nord Streamu II (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stefan Dinse / Shutterstock.com

Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich pytany, czy można spodziewać się kolejnych sankcji wobec Rosji ze strony Europy, ocenił, że prawdopodobnie nie należy oczekiwać poważniejszych restrykcji. Poważne sankcje gospodarcze czy finansowe uderzają w interesy krajów, które robią interesy z Rosją, czyli np. Niemcy, Francję, Włochy – mówił. Dodał, że nie widać klimatu sprzyjającemu zaostrzeniu sankcji w Europie.

- Nie spodziewałbym się w najbliższym czasie większej solidarności na rzecz wzmocnienia reżimu sankcji – podsumował ekspert OSW.

Jeśli chodzi o Nord Stream II, zgody na budowę wydały już Rosja, Niemcy, Szwecja, Finlandia. - Trwa oczekiwanie na decyzję Danii, na którą w tym względzie jest wywierana silna presja – mówił gość Jedynki.

***

W programie była mowa również o sytuacji w Wenezueli, gdzie w pierwszym dniu po denominacji kraj jest sparaliżowany. Wiele firm i sklepów jest dziś zamkniętych. O tym, jakie są odczucia mieszkańców opowiadała Anna Borzobohaty, mieszkająca w Caracas. Wyemitowano również materiał Adriana Bąka o liście papieża Franciszka, potępiającym pedofilię. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), Anna Borzobohaty (mieszkająca w Caracas)

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 18.14

agkm/abi