Ekspertka: Państwo Islamskie wciąż jest zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 19:04
- Mówi się o tym, że przygotowywane są dosyć duże zamachy, żeby przypomnieć znowu o sobie i z wielkim hukiem przestraszyć Europę, która w ostatnich miesiącach się uspokoiła - powiedziała dr Magdalena El Ghamari na antenie Jedynki. Państwo Islamskie traci zasięg terytorialny, ale wciąż stanowi zagrożenie, zwłaszcza w krajach Azji i Afryki.
Audio
  • Państwo Islamskie wciąż jest zagrożeniem (Więcej świata/Jedynka)
Flaga tzw. Państwa Islamskiego
Flaga tzw. Państwa IslamskiegoFoto: Shutterstock.com

Informacje o śmierci Abu Bakra al-Baghdadiego okazały się nieprawdziwe. Lider terrorystów z Państwa Islamskiego wystosował list do swoich zwolenników, który według źródeł jest prawdziwy. 

Mimo tego, że zwiastowano upadek ISIS to organizacja nie odniosła całkowitej klęski i wciąż stanowi zagrożenie. Zdaniem dr Magdaleny El Ghamari chociaż terytorialnie Państwo Islamskie jest coraz słabsze, ale "propagandowo czy jeśli chodzi o zakres funkcjonowania bojowników niekoniecznie". - Oni faktycznie się przereformowali, przeobrazili i przesunęli się - mówiła ekspertka, która podkreśliła aktywność ekstremistów w Afganistanie, gdzie wciąż organizuje się zamachy.

Arabistka mówiła też o znaczeniu odezwy Abu Bakra al-Baghdadiego, którą wypowiedział w muzułmańskie Święto Ofiarowania. Lider ISIS zapowiada zwycięstwo "nawet jeśli nastąpi to po pewnym czasie". - Ta odezwa, która mówi o cierpliwości, o czekaniu, jest bardzo dla nas niepokojąca - powiedziała Magdalena El Ghamari.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była też mowa o tym, czy gwiazda ugandyjskiej muzyki może zagrozić przywódcy tego kraju oraz o postępach w śledztwie w sprawie zabójstwie Jana Kuciaka - słowackiego dziennikarza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Magdalena El Ghamari (arabistka, Collegium Civitas), Adrian Bąk (reporter Polskiego Radia), Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 18.11

msze

Czytaj także

Państwo Islamskie przyznało się do zabicia turystów w Tadżykistanie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 17:23
Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do zabicia czwórki zachodnich turystów w Tadżykistanie. Do ataku doszło w niedzielę niedaleko stolicy kraju Duszanbe. Zamordowani to dwójka Amerykanów oraz obywatele Holandii i Szwajcarii, którzy jechali przez kraj na rowerach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ ostrzega: jeszcze do 30 tys. bojowników Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 11:36
Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.
rozwiń zwiń