Nie wszyscy w Iraku chcą wracać do wcześniejszych miejsc zamieszkania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:28
- Mosul podczas walk został w znacznym stopniu zniszczony. Brakuje tam również dostępu do wody, brakuje pracy. Dlatego ci, którzy wyemigrowali do Kurdystanu, nie chcą wracać do miejsc swojego pochodzenia - powiedział na antenie radiowej Jedynki Marcin Podleśny z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Audio
  • 04.09.18 Marcin Podleśny o sytuacji w Kurdystanie i Iraku
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Latem 2014 roku prawie milion osób musiało uciekać z terenów, które były zajmowane przez tzw. Państwo Islamskie. W 2015 roku liczba migrantów osiągnęła 3 mln. Mieszkańcy Iraku uciekali do bardziej bezpiecznej części kraju – do Kurdystanu.

- Dziś sytuacja w Kurdystanie jest lepsza pod względem humanitarnym. Część ludności zdecydowała się go opuścić pod koniec 2017 roku, kiedy rząd iracki ogłosił zakończenie wojny – powiedział gość radiowej Jedynki.

Jednak do dziś nie wszyscy wrócili do swoich dawnych miejsc zamieszkania. –  Nie chcą wracać. To wynika między innymi z tego, że na przykład Mosul został w znacznym stopniu zniszczony. Brakuje tam również dostępu do wody, brakuje też pracy. Tym bardziej, że dziś to w Kurdystanie ci ludzie mają większe szanse na zatrudnienie – zaznaczył gość audycji "Więcej świata".

W pozostałej części audycji rozmawiano m.in. o krytyce przez UE planu Brexitu i konflikcie między szefową brytyjskiego rządu a byłym ministrem Borisem Johnsonem, a także o spalonym w Brazylii gmachu Muzeum Narodowego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Marcin Podleśny (Polska Akcja Humanitarna), Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 18.12

rb/ag


Czytaj także

Ofensywa w Mosulu początkiem końca ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 19:03
Od soboty 18 lutego trwa natarcie armii irackiej na zachodnią część Mosulu, zajętą przez tzw. Państwo Islamskie. Czy ta ofensywa może się powieść?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne porozumienie ws. migrantów. "To nie rozwiązuje problemu"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 19:02
- To dokument o walorze politycznym, który ma spowodować, że pewien etap sporu zostanie zamknięty - mówił w audycji "Więcej świata" dr Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski). - To jednak nie rozwiązuje problemu migracji - podkreślił.
rozwiń zwiń