Nagroda dla premiera Litwy zwiastunem ocieplenia stosunków?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:27
 - Pojawia się nowe pokolenie polityków, które daje nadzieje, że niektóre ze spraw, które dzieliły Polskę i Litwę doczekają się przynajmniej częściowego załatwienia - powiedział dr Aleksander Gubrynowicz. Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę "Człowieka Roku" podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Audio
  • Dr Aleksander Gubrynowicz o stosunkach polsko-litewskich (Więcej świata/Jedynka)
Premier Polski Mateusz Morawiecki wręcza Sauliusowi Skvernelisowi nagrodę Człowieka Roku na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Premier Polski Mateusz Morawiecki wręcza Sauliusowi Skvernelisowi nagrodę "Człowieka Roku" na Forum Ekonomicznym w KrynicyFoto: PAP/Grzegorz Momot

Litewski premier uchodzi za osobę, która jest przyjaźnie nastawiona wobec Polski. Dr Aleksander Gubrynowicz przypomina, że to za kadencji Sauliusa Skvernelisa "domknięto" most energetyczny, czyli połączenie pozwalające na dostawy prądu z Litwy na tereny Podlasia oraz Warmii i Mazur. Ponadto po polityku można się spodziewać uregulowania sprawy rozebranych torów do rafinerii Orlenu w Możejkach, czy lepszego traktowania terenów zamieszkanych przez polską mniejszość.

Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że nagroda dla premiera Litwy to swoiste podziękowanie za dotychczasową działalność, ale również zachęta do dalszego podejmowania korzystnych dla Polski decyzji. - Nagrody od zawsze dawano politykom tyleż w uznaniu zasług, co ze wskazaniem "prosimy o jeszcze". Skvernelis nie jest tu wyjątkiem - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również temat nowych doniesień w sprawie otrucia Siergieja Skripala oraz nadchodzących wyborów w Szwecji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski), Adrian Bąk (reporter Polskiego Radia), Agata Kasprolewicz (reporterka Polskiego Radia)

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 18.14

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Forum Ekonomiczne w Krynicy: premier Litwy Saulius Skvernelis "Człowiekiem Roku"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:58
Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę "Człowieka Roku" XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski wiceminister: Putin odpowiedzialny za próbę zabójstwa Skripala

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:11
- Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace ocenił w czwartek, że za przeprowadzoną zdaniem Londynu przez rosyjski wywiad wojskowy GRU próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki "bardzo dużą odpowiedzialność ponosi" rosyjski prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń