X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brexit bez porozumienia z UE? Ekspert: na razie to podbijanie stawki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 19:39
Przedstawiciele twardego nurtu Brexitu nie przedstawili propozycji rozwiązania problemów, a Brytyjczyków blokują w swobodnych negocjacjach z Unią Europejską dane ekonomiczne - mówił w Jedynce dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia. Porozumienie byłoby korzystne dla obu stron - dodał.
Audio
  • Negocjacje w sprawie Brexitu, sytuacja na Półwyspie Koreańskim (Więcej świata/Jedynka)
Premier Theresa May na szczycie w Salzburgu podczas przygotowań do wspólnego zdjęcia liderów
Premier Theresa May na szczycie w Salzburgu podczas przygotowań do wspólnego zdjęcia liderówFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

- Połowa brytyjskiego handlu jest kierowana na obszar UE. Nawet zakładając dobre wyniki skierowania strumieni handlowych na inne rynki - to trwa - mówił gość Jedynki dr Krzysztof Winkler z Grupy Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia.

Ani premier Theresa May, ani szefowie instytucji UE nie wykluczają jednak Brexitu bez porozumienia. Proces wyjścia Wielkiej Brytanii był jednym z tematów nieformalnego szczytu UE w Salzburgu. Czas mija nieubłaganie - do Brexitu zostało kilka miesięcy.

W programie ”Więcej Świata” Krzysztof Winkler mówił, że według negocjatorów teraz na pierwszym planie jest kwestia Irlandii i granicy między Republiką Irlandii i Irlandią Północną. - UE naciska na porozumienie, wprowadzone do układu kończącego pierwszą fazę negocjacji z Londynem, w którym mówiono, że nie może być twardej granicy. Dlatego UE proponuje, by Irlandia Północna znalazła się w tym samym obszarze regulacyjnym, jeśli chodzi o kwestie prawne i regulacyjne co Republika Irlandii. To tworzyłoby granicę na Morzu Północnym, na to Londyn zaś nie chce się zgodzić - powiedział gość Jedynki.

Jest też kwestia porozumienia handlowego. Tutaj Brytyjczycy proponują wspólny obszar celny z UE. UE jednak nie chce się na to zgodzić.

Czy głosy o braku porozumienia to dziś podbijanie stawki negocjacyjnej czy realne zagrożenie?  - W tej chwili to raczej podbijanie stawki, ale są też głosy, że nawet przez przypadek może dojść do sytuacji, w której nie będzie porozumienia - ocenił gość Jedynki.

Według eksperta, aby proces wyjścia Londynu z UE był w miarę uporządkowany - musiałoby zostać podpisane porozumienie w sprawie przyszłej współpracy, weszłoby wówczas w życie porozumienie kończące I fazę negocjacji, mówiące o okresie przejściowym. Gość Jedynki dodał, że obie strony odniosłyby korzyści z takiego scenariusza. Gość audycji zaznaczył, że m.in. Niemcy zainwestowały wiele na Wyspach Brytyjskich i raczej nie będą chciały strat swojego przemysłu w imię tego, że Londyn miałby być karany za Brexit.

Jeśli nie będzie porozumienia do połowy października - to szczyt w listopadzie zapewne się odbędzie - mówił dr Winkler, zaznaczając, że można będzie wtedy ogłosić o porozumieniu na szczycie "ostatniej szansy".

Więcej w nagraniu audycji. W programie była mowa też o sytuacji na Półwyspie Koreańskim i o sporze handlowym między Chinami i USA.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), dr Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 18.14

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stan gry ws. budżetu UE. Miliardy euro wciąż są w grze. PE nie zgadza się na cięcia KE w sprawie polityki spójności i ma kontrpropozycję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 11:00
Jest odpowiedź Parlamentu Europejskiego na cięcia Komisji. Parlament Europejski jest za większym budżetem i nie zgadza się na duże oszczędności m.in. w polityce spójności. Trwa walka o tworzenie budżetu UE i jednocześnie o to, jaka będzie przyszłość Europy – o tym mówił eurodeptowany Jan Olbrycht w biurze PE w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Rady Europejskiej: kolejny szczyt UE "chwilą prawdy" dla Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 16:48
Nadal nie jest pewny dodatkowy unijny szczyt w sprawie Brexitu, o który wnioskował szef Rady Europejskiej. Miałby on się odbyć 17 listopada. 
rozwiń zwiń