Ekspert: Angela Merkel traci pozycję, potwierdza to zmiana szefa frakcji CDU/CSU

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 19:37
- Przewodniczący frakcji jest bardzo ważnym narzędziem pracy parlamentarnej. Zmiana na tym stanowisku osłabia pozycję Angeli Merkel - mówił Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gościem audycji był też dr Marko Babić.
Audio
  • Ekspert: zmiana szefa frakcji CDU/CSU osłabia kanclerz (Jedynka/Więcej świata)
Recep Tayyip Erdoan i Angela Merkel
Recep Tayyip Erdoğan i Angela Merkel Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Bliski zaufany kanclerz Angeli Merkel Volker Kauder stracił stanowisko przewodniczącego chadeckiego klubu w Bundestagu. Parlamentarzyści z frakcji CDU/CSU odwołali go z funkcji przewodniczącego. Jego miejsce zajął Ralph Brinkhaus uznawany za niezależnego polityka. Media piszą o otwartym buncie wobec kanclerz.

Gość "Więcej świata" podkreślił, że coraz częściej w Niemczech mówi się o osobach, które mogą zastąpić Angelę Merkel. - Obecna kanclerz była bardzo skuteczna w eliminowaniu wszystkich liczących się konkurentów wewnątrzpartyjnych. Potencjalni następcy kanclerz to politycy bardzo pragmatyczni. Wszyscy popierają UE - powiedział ekspert.

Piotr Madajczyk wskazał, że przed końcem kadencji Bundestagu może dojść do zmiany szefa rządu. - Sądzę, że Angela Merkel nie dokończy kadencji. Gdyby udało jej się dotrwać na tym stanowisku do kolejnych wyborów to odchodziłaby, jako polityk słaby, bez inicjatyw i liczącego się zaplecza politycznego - podkreślił gość "Więcej świata".

W audycji również rozmowa z dr. Marko Babiciem o niedzielnym referendum w Macedonii oraz materiał Adriana Bąka podsumowujący wizytę prezydenta Turcji w Niemczech.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN), dr Marko Babić (sekretarz Zakladu Europejskich Studiów Subregionalnych)

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 18.13

ras-ag


Czytaj także

Ryszard Czarnecki: kandydatką na szefa KE może być Angela Merkel

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 17:35
- Już od zeszłego roku mówi się w brukselskich kuluarach, że Niemcy chcą mieć drugiego w swojej historii szefa Komisji Europejskiej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka Volkera Kaudera żółtą kartką dla Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 18:40
- Posłowie CDU byli sfrustrowani tym, jak się zarządza klubem, chcieli przestać być maszynką do głosowania - odowłanie wieloletniego przewodniczącego niemieckiego klubu parlamentarnego Volkera Kaudera komentowała w Dwójce Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń