Nowy budżet Włoch osią sporu państwa z UE. "Bruksela ma problem z populistyczną otoczką"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 20:05
- Najmniejszy entuzjazm budzi kwestia "przebaczenia" przestępcom podatkowym, którzy na budżet włoski nie łożyli odpowiednich pieniędzy - powiedział dr Piotr Podemski na antenie Jedynki. Italianista mówił o unijno-włoskim sporze wokół nowego budżetu państwa.
Audio
  • Spór Włoch i UE o budżet kraju (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nataly Reinch / Shutterstock.com

Rządząca Włochami koalicja zapowiedziała budżet, który łamie unijny pakt stabilności i wzrostu ze względu na zbyt duży deficyt. Jean-Claude Juncker stwierdził, że może to wpędzić Włochy w kryzys podobny do greckiego, pojawiły się również opinie, że może to zagrozić całej strefie euro.

Zdaniem dra Piotra Podemskiego wicepremierowie Włoch Luigi Di Maio i Matteo Salvini idą na takie starcie z Unią Europejską, bo "nie mają wyjścia", ponieważ "rozniecili nadzieje społeczne mówiąc, że da się prowadzić inną politykę". - Pojawiła się też taka linia krytyki Brukseli, że do tej pory był taki sam albo gorszy deficyt, tylko że pieniądze były wtedy dawane wielkim bankom, biznesowi i korporacjom - powiedział italianista.

Według wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego politycy w Brukseli oraz część włoskich elit politycznych uważają, że nowy budżet Włoch charakteryzuje "populistyczna otoczka". - Mówi o tym, że świat jest czarno-biały i prosty: "dotychczasowi politycy byli źli, kradli te pieniądze, zabierali je dla wielkich rekinów biznesu, a to my wreszcie dajemy je ludziom" - opisywał dr Piotr Podemski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również temat kontrowersji wokół nominacji Bretta Kavanaugha na sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego oraz sytuacji w Indonezji po tragicznym trzęsieniu ziemi. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Adrian BąkBeata PłomeckaMarek Wałkuski (Polskie Radio), dr Piotr Podemski (italianista, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 18.14

msze/abi