X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyszłość amerykańskiej polityki wobec Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 19:52
"Polityka amerykańska wobec Europy Wschodniej" - w debacie pod takim tytułem organizaowanej przez Redakcję Międzynarodową Polskiego Radia wzięli udział prof. Zbigniew Lewicki, dr Sławomir Dębski, dr Adam Eberhardt oraz Korneliusz Ochman.
Audio
  • Prelegenci zastanawiali się nad zmianami zachodzącymi w zachodnim świecie (Jedynka/Więcej świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

We Wrocławiu odbyła się coroczna konferencja pt. "Polska polityka wschodnia" organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej. W jej ramach odbyła się debata pt. "Polityka amerykańska w Europie Środkowej". Debatę przygotowała Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia, prowadził ją Grzegorz Ślubowski.

Profesor Zbigniew Lewicki stwierdził, że Zachód ze „wspólnoty wartości” przekształcił się we "wspólnotę interesów". - Swego czasu zapytano Mahatmę Ghandiego, co myśli o cywilizacji zachodu. I on powiedział: "To byłby świetny pomysł". Przez długi czas, aż do lat 80., mogliśmy mówić o cywilizacji zachodu jako o wspólnocie wartości, wspólnym rozumieniu kultury, religii, narodu itd. I gdzieś tak od końca lat 80. Zamiast wspólnoty wartości pojawiła się wspólnota interesów.  A ona z definicji jest zmienna. Co i raz podnoszą się głosy, żeby coś z tym Krymem zrobić, „no ale bądźmy realistami”, z Nord Stream 2 warto byłoby coś zrobić, „no ale bądźmy realistami”. I te interesy, zmienne oczywiście, zastępują nam wartości - mówił Lewicki. - To nie jest tak, że Trump stworzył takie myślenie. To świat współczesny stworzył Trumpa, Theresę May czy Corbyna, to świat współczesny stworzył następcę Merkel (…) W tym świecie, jeżeli cokolwiek chcemy uzyskać od Trumpa, to musimy przyjąć perspektywę transakcyjną - dodał.  

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej stwierdził, że Niemcy uważają się za "ostoję stabilności". - Niemcy jeszcze nie akceptują Trumpa. Wydaje nam się, że jesteśmy wyspą stabilności i że procesy, które zachodzą w Berlinie, są najlepsze w Europie. Społeczeństwo i elity niemieckie nie zaakceptowały jeszcze świata, który jest kształtowany przez Donalda Trumpa i myślę, że potrwa to jeszcze trochę - stwierdził Korneliusz Ochman. - Na razie w Niemczech podchodzimy do wszystkich przemian na świecie bardzo ostrożnie - dodał.

Dr Sławomir Dębski wskazał na wagę administracji amerykańskiej przy nieobliczalnym czasem Trumpie. - Jeżeli zapytamy się o politykę Stanów Zjednoczonych, nie tyle Donalda Trumpa. To oprócz retoryki prezydenta mamy jeszcze administrację, która nadaje sens temu, co prezydent czasami opowiada. Nawet kiedy powie 2-3 słowa za dużo, wymaga to wiele pracy, ale ta administracja jest zdolna do skorygowania tego kursu - zaznaczył szef PISM. - Tych przykładów, gdy Trump był nakłaniany do tego, żeby politykę zagraniczną prowadzić zgodnie z tradycją polityki amerykańskiej było stosunkowo dużo - dodał.

Dr Adam Eberhardt podkreślił, że  - Trump nie jest źródłem zawirowań, tylko przez swoją osobowość wyostrza pewne trendy, które zachodzą. One zachodzą zarówno w relacjach transatlantyckich, jak i w relacjach z Chinami - mówił. - Jeśli chodzi o nieprzewidywalność, to jest chyba najbardziej nieprzyjemna niespodzianka jaka spotkała Federację Rosyjską. Rosja była do tej pory zwolennikiem nieprzewidywalności w polityce zagranicznej, o ile ona była generowana na Kremlu. To dawało Rosji pewną przewagę - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr Sławomir Dębski (dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Korneliusz Ochman (dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 18.04

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy możemy czuć się bezpiecznie? Debata "Polska w niestabilnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 19:18
- Nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii świata takiej wojny handlowej, jaka toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami - powiedział Jacek Bartosiak podczas debaty "Polska w niestabilnym świecie". Dyskusja odbyła się w siedzibie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń