Ekspert: mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekają od ogromnej przemocy i braku perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:53
- Ameryka Środkowa jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Honduras, Salwador, Gwatemala mają ogromną skalę morderstw - mówił na antenie Maciej Okraszewski.  Dziennikarz "Działu Zagranicznego" mówił o przyczynach masowej emigracji z tej części świata do USA.
Audio
  • Maciej Okraszewski: Ameryka Środkowa to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie (Więcej świata/Jedynka)
Karawana migrantów zmierzających do USA
Karawana migrantów zmierzających do USAFoto: PAP/EPA/José Méndez

Karawana migrantów z Ameryki Środkowej zmierza przez Meksyk do granic USA. Donald Trump zapowiedział wstrzymanie pomocy dla Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali, ponieważ jego zdaniem celowo wypuszczają one imigrantów, którzy kierują się do Stanów Zjednoczonych.

Jak mówi Maciej Okraszewski, "takie karawany istniały wcześniej", ale pewną nowością jest ich większy rozmiar. Wynika to z zagrożenia ze strony gangsterów, których "formą zarobkowania są wymuszenia i porwania dla okupu na migrantach, którzy próbują się dostać do Stanów Zjednoczonych. - Dlatego oni zaczęli się łączyć w te karawany, bo łatwo jest porwać grupę 10-20 osób, ale zaatakować grupę kilku tysięcy osób już niekoniecznie.

Dużą część karawany stanowią kobiety. Stanowią one "przeważającą część" migrantów. Maciej Okraszewski mówi, że wcześniej "bardzo często były po drodze napadane, gwałcone". - Dla kobiet taka karawana jest gwarancją tego, że niebezpieczeństwo będzie dużo mniejsze niż gdyby miały podróżować w mniejszych grupach - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była też mowa o decyzji KE w sprawie włoskiego budżetu i sytuacji Arabii Saudyjskiej na arenie miedzynarodowej po zabójstwie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl)Beata PłomeckaAdrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 18.13

Czytaj także

Karawana migrantów zmierzających do USA przekroczyła granicę Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 09:33
Wielotysięczna karawana migrantów zmierzających do USA przekroczyła w niedzielę granicę Meksyku z Gwatemalą i kieruje się dalej na północ mimo zapowiedzi prezydenta Trumpa, że zamknie przejścia graniczne.
rozwiń zwiń