X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Bartosz Bojarczyk: wątpię, że Iran podda się presji ze strony amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 19:34
- Iran jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Musi albo poddać się presji ze strony amerykańskiej, albo zintensyfikować swoje działania regionalne. I obawiam się, że reżim nie ustąpi – powiedział w audycji "Więcej świata" dr Bartosz Bojarczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Audio
  • Napięta sytuacja na linii Iran-USA po tym, jak Amerykanie nałożyli na azjatycki kraj sankcje gospodarcze (Więcej świata/Jedynka)
W Iranie odbyły się protesty przeciwko USA
W Iranie odbyły się protesty przeciwko USAFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

W poniedziałek weszły w życie amerykańskie sankcje gospodarcze wobec Iranu. Były one konsekwencją zerwania przez prezydenta USA Donalda Trumpa w maju tego roku porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Sankcje dotyczą sektora transportowego, finansowego oraz energetycznego. Te ostatnie są najbardziej dotkliwe, bo eksport ropy naftowej przynosi irańskiemu rządowi 80 proc. dochodów podatkowych. M.in. z tego względu prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że jego kraj będzie nadal sprzedawał ten surowiec. Tymczasem sekretarz stanu Mike Pompeo uznał, że Stany Zjednoczone będą wywierały uporczywą presję na Teheran, aż zmieni on swój rewolucyjny kurs.

- Iran jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Tak naprawdę ma do wyboru dwie strategie: albo poddać się presji ze strony amerykańskiej, albo zintensyfikować swoje działania regionalne. Obawiam się, że reżim ajatollahów nie ustąpi, ponieważ według nich i według prawa międzynarodowego tak naprawdę nie robią nic złego – powiedział dr Bartosz Bojarczyk.

Zdaniem politologa, Irańczycy nie wyjdą na ulice protestować przeciwko takiej decyzji głowy państwa, bo część z nich widzi hipokryzję USA. – Oczywiście sytuacja ekonomiczna Iranu jest dramatyczna, ale w Iranie mamy do czynienia z reżimem bardzo opresyjnym. Każde wyjście na ulice kończy się bardzo często w określony sposób, a ponieważ część elit irańskich zauważa, iż działania np. Arabii Saudyjskiej w Jemenie, które są tak samo awanturnicze jak działania Iranu na Bliskim Wschodzie, są tolerowane. I ludzie nie będą chcieli wyjść na ulice i ginąć za Trumpa – podkreślił w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem.

Więcej na temat relacji na linii Iran-USA, a także o drodze do porozumienia głównego negocjatora unijnego z Wielką Brytanią ws. Brexitu i migrantach przemierzających Meksyk do stolicy tego kraju w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Bartosz Bojarczyk (UMCS w Lublinie), dr Bartłomiej Biskup (UW, Grupa Britannia)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 18.14

bb/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak