X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Łada: armia europejska nie ma według kanclerz Niemiec konkurować z NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 18:48
- Angela Merkel mówi wprost: tak, trzeba utworzyć europejską armię, ale podkreśla: armię, która będzie dopełnieniem NATO, a nie w konkurencji do NATO. To jest ważne, bo to coś innego, niż powiedział Emmanuel Macron w ostatnich dniach - powiedziała ekspertka dr Agnieszka Łada na antenie Jedynki. Analityczka Instytutu Spraw Publicznych mówiła o propozycji kanclerz Niemiec na stworzenie wspólnych europejskich programów.
Audio
  • Dr Agnieszka Łada: Angela Merkel nie chce, by armia europejska była konkurencją dla NATO (Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Kanclerz Niemiec po raz pierwszy publicznie powiedziała, że w przyszłości należy utworzyć europejską armię. Angela Merkel mówiła o tym podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Stwierdziła, że jedna wspólna armia pokaże światu, iż pomiędzy krajami europejskimi nigdy nie będzie wojny.

Zdaniem dr Agnieszki Łady ten pomysł "budzi emocje wśród europarlamentarzystów, ale też na pewno w całych Niemczech". Jak mówiła, fakt, że szefowa niemieckiego rządu poruszyła kwestię europejskiej armii, "może zaskakiwać". - Patrząc na debatę europejską w Niemczech, przez lata to nie był temat, o którym się mówiło głośno, raczej się unikało tego tematu - powiedziała.

Temat powstania takiej armii mógłby być kością niezgody między UE a USA. Jednak słuchając głosów prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec można zauważyć pewne rozbieżności co do roli wspólnych europejskich oddziałów. W opinii dr Agnieszki Łady, Angela Merkel "nie chce iść w tę stronę co Macron", który podkreślał, że "to ma być alternatywa dla NATO". Jak mówi analityczka Instytutu Spraw Publicznych, niemiecka przywódczyni "zdaje sobie sprawę, że ani Europy na to nie stać, ani nie może sobie pozwolić, by być w konkurencji do Stanów Zjednoczonych".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była też mowa o starciach w Strefie Gazy i procesie najbardziej znanego barona narkotykowego świata - "El Chapo".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych), Dariusz Rosiak (Polskie Radio), Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 18.14

msze, IAR/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angela Merkel: musimy stworzyć europejskie oddziały. Europa potrzebuje wspólnej armii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 20:55
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek w PE w Strasburgu o unijną solidarność m.in. w kwestii problemu migracji i stworzenie europejskiej armii. Broniła projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. 
rozwiń zwiń