Ekspert: wciąż nie wiadomo jak duży miałby być odrębny budżet strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:08
- Pojawia się wiele kwestii praktycznych: w jaki sposób zarządzać takim budżetem, jakie reguły do niego stosować. Jeśli takie same jak do ogólnego budżetu Unii Europejskiej, to w związku z tym dlaczego go wyprowadzać na zewnątrz - powiedział dr hab. Sebastian Płóciennik na antenie Jedynki. Ekonomista mówił o koncepcji odrębnego budżetu UE dla "eurolandu".
Audio
  • Ekspert: nie wiadomo jak duży miałby być budżet strefy euro (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock.com

Ministrowie finansów Niemiec i Francji przedstawili projekt budżetu dla strefy euro. Wcześniej podobne rozwiązanie, ale w szerszym zakresie proponował Emmanuel Macron.

Sebastian Płóciennik zaznaczył, że koncepcja prezydenta Francji, różni się od tej zaproponowanej przez ministrów. Jak stwierdził,  "przede wszystkim ten budżet nie będzie na zewnątrz, poza strukturami finansowymi Unii Europejskiej".

- To jest dość istotne dla Polski, ponieważ obawiano się, że powstanie osobnego budżetu strefy euro będzie początkiem dzielenia instytucji europejskich na te rdzeniowe, czyli tworzące centrum integracji europejskiej i zewnętrzne - powiedział kierownik programu ds. Trójkąta Weimarskiego w PISM.

Zdaniem Sebastiana Płóciennika, gdyby obawy tego typu się spełniły, "zaostrzyłby się podział na Europę dwóch prędkości". - To niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Wydaje mi się, że przede wszystkim ze względu na nacisk Niemiec - powiedział ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była również o kwestii "wchłaniania" Hong Kongu przez Chiny oraz o ośrodku pomocy kobietom ofiarom przemocy w Zugdidi w Gruzji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Goście: Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Patrycja Pendrakowska (Centrum Studiów Polska-Azja), Ernest Zozuń (Polskie Radio)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 18.14

msze