X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europeista: Gibraltar nie wpłynie na cały Brexit. Hiszpania nie ma możliwości zablokowania tej umowy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 19:07
- Los kontrolowanego przez Wielką Brytanię Gibraltaru nie zaważy na całym Brexicie. Dlatego m.in., że umowa dotycząca Brexitu jest głosowana systemem większościowym, więc nawet jeżeli strony nie porozumieją się do niedzieli, to Hiszpania nie ma formalnie możliwości jej zablokowania – powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Audio
  • Gibraltar a sprawa Brexitu (Więcej świata/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: lazyllama/Shutterstock.com

Liczący 6,5 km kw. Gibraltar, należący od ponad 300 lat do Wielkiej Brytanii, jest obecnie jedyną przeszkodą w przyjęciu na niedzielnym szczycie umowy brexitowej i deklaracji politycznej określającej przyszłe relacje handlowe Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Roszczenia do tego kawałku Półwyspu Iberyjskiego zgłasza Hiszpania. Władze w Madrycie chcą gwarancji, że kontakty handlowe z Gibraltarem będą regulowane na zasadzie dwustronnej umowy z Londynem, a nie na poziomie europejskim. Hiszpańscy politycy grozili, że zawetują przyjęcie umowy brexitowej.

- Los Gibraltaru nie zaważy na całym Brexicie. Po pierwsze dlatego, że umowa dotycząca Brexitu, w przeciwieństwie do wielu innym umów przyjmowanych w UE, jest głosowana systemem większościowym. Nawet zatem w najbardziej negatywnym przypadku, jeżeli strony nie porozumieją się do niedzieli, to Hiszpania nie ma formalnie możliwości zablokowania całej umowy. Oczywiście byłby to bardzo negatywny politycznie sygnał, ale technicznie nie stanęłoby to na przeszkodzie Brexitowi. Po drugie są już sygnały, że po dzisiejszym spotkaniu doradców premierów do spraw europejskich udało się doprowadzić do porozumienia między Hiszpanią, Wielką Brytanią a UE w tej sprawie. I najprawdopodobniej w niedzielę zobaczymy specjalną, dodatkową deklarację w sprawie Gibraltaru i relacji hiszpańsko-brytyjskich – powiedział Krzysztof Kokoszczyński.

Ekspert ds. europejskich dodał, że Hiszpanie przypomnieli sobie o Gibraltarze w ostatniej chwili z kilku powodów. – W czerwcu nastąpiła w Hiszpanii zmiana we władzach. W grudniu odbędą się wybory samorządowe w Andaluzji. Do tego doszedł długi czas trwania negocjacji, które zakończyły się dosyć gwałtownie. Hiszpanie mogli więc mieć nadzieję, że będzie jeszcze chwila na pewne zmiany w tej umowie. Ale po przyjęciu ostatecznego tekstu dwie zmiany zostały przeprowadzone dosyć szybko. Hiszpanie zatem mogli poczuć się rozczarowani, że mimo późniejszych zmian Gibraltar nigdzie się nie pojawiał – wyjaśnił Krzysztof Kokoszczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Paweł Dzięciołowski (wiceprezes fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"), Krzysztof Kokoszczyński (ekspert ds. europejskich)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 18.14

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak