Ekspert: zgoda USA z Chinami jest w polskim interesie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 19:18
- Trump miał rację rozpoczynając wojnę handlową. Stany Zjednoczone ją wygrywają, bo są w stanie zmusić Chiny do ustępstw. Tymczasem, przez rozwój Chin każdy rok działa na niekorzyść USA -powiedział w audycji Więcej Świata Witold Jurasz, ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych.
Audio
  • Witold Jurasz o relacjach USA-Chiny (Więcej Świata/ Jedynka)
Donald Trump i Xi Jinping, Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin
Donald Trump i Xi Jinping, Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin Foto: Shutterstock

Od niedzieli można już mówić o rozejmie w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. Podczas szczytu w Buenos Aires prezydenci Donald Trump i Xi Jinping osiągnęli porozumienie umożliwiające dalsze negocjacje na temat zrównoważenia wymiany handlowej pomiędzy USA a Chinami.

Ekspert podkreślił, że pomimo ogromnego rozwoju gospodarki, jaki Chiny wykonały w ostatnich latach, od USA wciąż dzieli je przepaść. Jednak, wraz z upływem czasu, jest ona coraz mniejsza. – PKB Stanów Zjednoczonych to 19,5 tryliona dolarów, a Chin 12,4 tryliona. Chińczyków jest ponad miliard, a mieszkańców USA 250 milionów. Widać różnicę per capita – stwierdził podczas audycji Witold Jurasz.

Były dyplomata dodał też, że według niego polityka Donalda Trumpa, choć może wydawać się nieprzemyślana, póki co jest skuteczna.
- Forma prowadzenia polityki prezydenta może nie jest szczęśliwa, ale za to jest ona skuteczna. Trump dokonał „ucieczki do przodu”. To dobry ruch z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, a dominacja Stanów jest w naszym, polskim interesie – stwierdził Jurasz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy też temat nazwanie ulicy imieniem Borysa Niemcowa i Polskiej Pomocy Rozwojowej  w Jordanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Witold Jurasz (były dyplomata, ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych), Anastazja Siergiejewa (Stowarzyszenie Za Wolną Rosję)

Data emisji: 03.12.2018

Godzina emisji: 18.15

pz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak