X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przedterminowe wybory w Izraelu. Przed czym naprawdę ucieka premier?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 20:07
Jest powód do poczucia niesprawiedliwości dziejowej - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc o wewnętrznym rozłamie w Izraelu, komentując sytuację w tym kraju w obliczu przedterminowych wyborów. 
Audio
  • Po co Benjaminowi Netanjahu wcześniejsze wybory? (Jedynka/Więcej świata)
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu Foto: EPA/ABIR SULTAN

Parlament Izraela podjął decyzję o samorozwiązaniu, umożliwiając rozpisanie przedterminowych wyborów. Przyspieszone głosowanie powszechne odbędzie się 9 kwietnia przyszłego roku. Za samorozwiązaniem parlamentu głosowało 102 deputowanych Knesetu przy dwóch głosach przeciwnych. Pozostali członkowie 120-mandatowej izby byli nieobecni. Obecna pięciopartyjna koalicja rządowa dysponuje w Knesecie większością tylko jednego głosu po rezygnacji ministra obrony i przywódcy skrajnie nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael, Awigdora Liebermana. Czy to faktyczny powód rozpadu rządu?

Dr Agnieszka Bryc z UMK ocenia, że za decyzją premiera Izraela stoją ciążące na nim zarzuty korupcyjne. - To była jedyna realna kwestia, która mogła zmusić premiera Netanjahu, jego partię i koalicję do tego, żeby ogłosić wcześniejsze wybory - powiedziała w audycji "Więcej świata". Dodała, że oficjalnie krąży wersja, że nie chodzi o kwestie korupcyjne, ale sprawy społeczne i bezpieczeństwo. 

Jak wskazała Bryc, faktycznie trwa spór o powoływanie do wojska ortodoksyjnych Żydów, a kwestia ta regularnie doprowadza do kryzysów. - Bardziej świecka część Izraela protestuje przeciwko temu, że to oni ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo Izraela - wyjaśniła ekspertka. Jednocześnie ortodoksyjni Żydzi są wspierani szeregiem stypendiów, pomocą socjalną i finansową i stanowią coraz bardziej liczącą się frakcję polityczną. - To od nich zależy utrzymanie lub upadek koalicji rządowej - dodała Bryc.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o polityce i problemach Benjamina Netanjahu. Czy i tym razem uda mu się wyjść z opresji obronną ręką?

W audycji poruszono też temat połowu wielorybów przez Japonię, a Jędrzej Czerep skomentował sytuację w DR Kongo, gdzie po raz kolejny odłożono wybory. - W Kongo od czasu uzyskania niepodległości nigdy nie doszło do pokojowego transferu władzy - mówił m.in. ekspert PISM. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Agnieszka Bryc (UMK), Jędrzej Czerep (PISM)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 18.12

fc/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Policja rekomenduje prokuratorowi oskarżenie Benjamina Netanjahu i jego żony o korupcję

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:28
Izraelska policja zarekomendowała prokuratorowi generalnemu postawienie zarzutów korupcji premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu i jego żonie Sarze. W przeszłości policja wydała już takie rekomendacje w związku z dwiema innymi sprawami.
rozwiń zwiń