Ekspert: mało prawdopodobne, by odsunięto premier Theresę May od władzy w związku z brexitem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 20:46
- W Wielkiej Brytanii mamy sytuację, w której schizofrenia brytyjskiej polityki będzie jeszcze bardziej widoczna. Dlatego, że będziemy mieli premier Theresę May, której polityki nie akceptuje ponad połowa posłów, a którą jej partia i partia koalicyjna chce utrzymać przy władzy - mówił w Jedynce wysłannik Polskiego Radia do Londynu Dariusz Rosiak z Redakcji Międzynarodowej.
Audio
  • Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, złe relacje Chin z Zachodem i trudny politycznie rok dla Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Chodzi o brexit. We wtorek (15.01) Izba Gmin zagłosowała przeciw proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko opowiedziało się 432 posłów przy 202 głosach poparcia. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków najpóźniej do poniedziałku włącznie.

W związku z odrzuceniem umowy brexitowej lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May. Głosowanie zaplanowano na środowy wieczór.

- Wydaje się mało prawdopodobne, by Partii Pracy udało się odsunąć panią premier od władzy. Trudno sobie bowiem wyobrazić, żeby Konserwatyści zagłosowali przeciwko niej. Przeciwko niej nie zagłosuje również północnoirlandzka partia DUP [Partia Demokratycznych Unionistów – przyp. red.] – powiedział Dariusz Rosiak.

Dodał, że głównym powodem utrzymania na stanowisku premiera Theresy May jest to, by Jeremy Corbyn nie został jej następcą. - Jeżeli labourzyści wygraliby wniosek o wotum nieufności, mogłoby się okazać, że zostaną rozpisane wybory powszechne, które labourzyści mogliby wygrać. To bardzo mocno zmieniłoby sytuację Wielkiej Brytanię w stosunku do Unii Europejskiej. Być może Brytyjczycy byliby w troszeczkę lepszej sytuacji, jeśli chodzi o Europę, natomiast w żaden sposób nie rozwiązywałoby to ich problemów, które polegają na tym, że nie są w stanie ustalić, o co im chodzi w przypadku Europy - zaznaczył Dariusz Rosiak.

W audycji "Więcej świata" poruszono także kwestię złych relacji Chin z Zachodem. Kryzys narastał od dłuższego czasu, ale kroplą, która przelała czarę goryczy, było zatrzymanie w zeszłym roku przez Kanadyjczyków na wniosek Amerykanów dyrektor finansowej firmy Huawei pod zarzutem łamania sankcji nałożonych na Iran.

- Meng Wanzhou to córka założyciela koncernu Huawei, który jest ściśle powiązany z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą i jest jedną z najpotężniejszych osób w Chinach m.in. ze względu na swoją historię. Nastąpiono więc na bardzo delikatny odcisk, a poza tym doszło do tego w chwili wzmożonych napięć między Chinami a Zachodem - podkreślił Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia z Chin.

W audycji była też mowa o tym, że ze względu na podwójne wybory - prezydenckie i parlamentarne - 2019 rok może być politycznie bardzo trudny dla Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Dariusz Rosiak (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia), Anton Borkowski (lwowski dziennikarz niezależnej Espresso TV), Tomasz Sajewicz (Polskie Radio)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 18.13

bb/IAR/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Pietkiewicz: wszyscy tracą na Brexicie, również Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 13:18
- Zwiększenie kontroli celnej z kilkunastu sekund do dwóch minut oznacza wydłużenie kolejki o 27 kilometrów - powiedział na antenie radiowej Jedynki Janusz Pietkiewicz wiceprezydent Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci zgodni - premier Wielkiej Brytanii poniosła dotkliwą porażkę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 18:43
Jeżeli Bruksela stawiając twarde warunki Londynowi w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej chciała przestrzec inne państwa przed podobnymi pomysłami to "przelicytowała". Tak uważaj uczestnicy "Debaty Jedynki".
rozwiń zwiń