Renegocjacja umowy brexitowej? "Backstop dużym problemem"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 19:02
- Widać, że po stronie brytyjskiej to uwiązanie przez backstop w czasie niekreślonym do reguł Unii Europejskiej stanowi duży problem - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Kością niezgody jet tzw. backstop, czyli mechanizm regulujący status granicy Irlandii i Irlandii Północnej, czyli w przyszłości granicy UE (Jedynka/Więcej świata)
Pod parlamentem brytyjskim odbyły się dziś manifestacje zwolenników i przeciwników brexitu
Pod parlamentem brytyjskim odbyły się dziś manifestacje zwolenników i przeciwników brexituFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Brytyjscy posłowie debatują nt. odrzuconej przed dwoma tygodniami umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Już wiadomo, że premier May będzie próbowała przekonać Brukselę do renegocjacji umowy, a konkretnie punktu dotyczącego granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.  

- Ewidentnie widać problem z tzw. backstopem, porozumienia awaryjnego na granicy obu Irlandii. Nie tylko unioniści irlandzcy o tym mówią, Boris Johnson powiedział niedawno, że gdyby udało się ograniczyć backstop w czasie, albo pozwolić wyjść Brytyjczykom samodzielnie z tego układu, on, jako zwolennik brexitu, byłby w stanie poprzeć umowę wynegocjowaną przez premier May - stwierdził dr Krzysztof Winkler. - Widać, że po stronie brytyjskiej to uwiązanie przez backstop w czasie niekreślonym do reguł Unii Europejskiej stanowi duży problem - dodał. 

Beata Płomecka przypomniała, że Komisja jasno wyraziła swoje stanowisko co do umowy. - "27" do tej pory jasno mówiła, że ta umowa, którą wynegocjowała Theresa May, którą zaakceptował brytyjski rząd nie jest do zmiany - mówiła z Brukseli korespondentka Polskiego Radia. - Komisja Europejska mówi, że nie ma nic do dodania, porozumienie brexitowe zostało uzgodnione, zaakceptowane - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Piotr Pogorzelski rozmawiał z szefem węgierskiego MSZ, Peterem Szijjarto.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Peter Szijjarto (minister spraw zagranicznych Węgier)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 18.13

dcz/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:15
Można zapytać: po co im ten Brexit? W Wielkiej Brytanii nie widać końca kryzysu politycznego.
rozwiń zwiń