Wybory prezydenckie na Ukrainie. Ekspert: jest jeden pewniak w drugiej turze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 19:07
- Jedno jest pewne, w drugiej turze będzie Julia Tymoszenko, osoba niezbyt lubiana na Ukrainie, ale mająca swój żelazny elektorat, który zapewnia jej wejście do drugiej tury - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Matuszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • Nie jest pewne, czy Petro Poroszenko wejdzie do drugiej tury wyborów (Jedynka/Więcej świata)
Julia Tymoszenko
Julia TymoszenkoFoto: joyfull / Shutterstock.com

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął oficjalnie kampanię wyborczą, choć wielu mówi że zaczął ją już dawno temu. Wybory prezydenckie u naszych wschodnich sąsiadów odbędą się 31 marca. Na ten termin zaplanowana jest pierwsza tura. Jednocześnie odbędą się także wybory parlamentarne.

- Otrzymanie tomosu, czyli stworzenia nowej Autokefalicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej było pewnie jednym z największych sukcesów prezydenta, który, myślę, że można bez przesady powiedzieć, że przejdzie do historii Ukrainy - powiedział Sławomir Matuszak.

- Natomiast jest w tej chwili daleko niepewne, że wygra wybory. Nie tylko sam fakt zwycięstwa, ale jego wejście do drugiej tury. Te wybory na Ukrainie są wyjątkowe pod tym względem, że tak naprawdę w tej chwili nie tylko trudno wskazać jednoznacznego faworyta do fotelu prezydenckiego, ale trudno wskazać nawet kto będzie uczestniczył w drugiej turze - dodał. - Jedno jest pewne, że będzie to Julia Tymoszenko, osoba niezbyt lubiana na Ukrainie, ale mająca swój żelazny elektorat, który zapewnia jej wejście do drugiej tury - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o brexicie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Sławomir Matuszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 18.13

dcz/kwh