X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: Rosja łamie traktat i gra na podział NATO

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 20:34
USA zapowiadają wyjście z traktatu o pociskach średniego i pośredniego zasięgu - powodem jest łamanie jego postanowień przez Rosję, która zbudowała pociski mogące razić kraje europejskie. - Nie spodziewam się reakcji Rosji na ten krok USA. To co widzimy, to właśnie reakcja USA i NATO, na to co zrobiła Rosja. Możemy za to spodziewać się ostrej rosyjskiej retoryki  - mówił w Jedynce Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States).
Audio
  • Decyzja USA w sprawie traktatu INF, konferencja bliskowschodnia w Warszawie, negocjacje USA z Chinami (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Za dwa tygodnie w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona pokojowi na Bliskim Wschodzie. Wezmą w niej udział sekretarz stanu Mike Pompeo, ale też, jak okazało się w środę wieczorem, wiceprezydent Mike Pence.

- To zaskoczenie i duża zmiana jeśli chodzi o poziom delegacji amerykańskiej. Rzadko wiceprezydent USA wybiera się na takie konferencje. Miało to być spotkanie na poziomie ministrów spraw zagranicznych. Podniesienie rangi przez Amerykanów to wynik tego, że nie było zbyt entuzjastycznej odpowiedzi na wieść o ogłoszeniu tej konferencji - mówił w Jedynce Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States). To zatem sposób na mobilizację tych, którzy się wahają.

Traktat INF 

Amerykańska podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń zapowiedziała, ze USA mogą w weekend ogłosić zawieszenie zobowiązań wynikających z traktatu INF - o pociskach średniego i pośredniego zasięgu. USA dały Rosji ultimatum 60 dni, by Moskwa zaczęła przestrzegać tego traktatu. Termin upływa 2 lutego.

Podczas grudniowego spotkania szefów MSZ NATO, cały Sojusz Północnoatlantycki wydał oświadczenie w tej sprawie  - jasne jest, kto łamie traktat INF. Przez ostatnie kilka lat Rosja testowała rakiety, które mają większy zasięg niż wpisane w porozumienie z USA. Rosja budując te pociski jest w stanie zagrozić Europie, ale nie USA, więc jest to rosyjska gra na podział NATO – dodał.

- To nie oznacza, że od razu nastąpią konsekwencje wojskowe – mówił gość Jedynki.

Trwają negocjacje handlowe amerykańsko-rosyjskie. Chiny chcą, by w lutym odbyło się spotkanie przywódców obu państw. Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

W audycji mowa była również o walce z dezinformacją ze strony Rosji oraz o rozmowach USA i talibów oraz sytuacji w Afganistanie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States), Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 18.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: możliwy wyścig zbrojeń Rosja-USA. Chodzi o pociski balistyczne średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 12:00
To Rosja naruszała traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, zatem sojusznicy rozumieją zapowiedzi Waszyngtonu o wycofaniu się z traktatu. Jednak taka decyzja Stanów Zjednoczonych była zaskoczeniem – mówił  PolskieRadio24.pl  Tomasz Smura, kierownik biura analiz Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Jedną z możliwych konsekwencji jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji w zakresie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: obecność wojsk USA poprawi bezpieczeństwo w regionie. Ambasador Niemiec przedstawia jednak pewne obawy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 13:32
Trwają rozmowy o zwiększonej obecności sił USA w Polsce. - Jeśli nie będziemy reagować na zagrożenia, nie będziemy bezpieczni – mówił Bartosz Cichocki, wiceszef MSZ na konferencji w Warszawie. Przedstawicielka MSZ Estonii stwierdziła, że skorzysta na tym cały region. Ambasador Niemiec wyrażał jednak wątpliwości, czy tzw. Fort Trump przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Niemiec: szef MSZ nie wie, czy przyjedzie na konferencję o Iranie, grozi nam rozłam

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 13:36
- Otrzymaliśmy informacje na temat konferencji bliskowschodniej, mamy wciąż pytania, dyskutujemy o tym z naszymi polskimi i amerykańskimi sojusznikami. Jest niebezpieczeństwo, że dojdzie do rozłamu w Europie – szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie odnosi się do tej inicjatywy ze szczególnym entuzjazmem - powiedział ambasador Niemiec Rolf Nikel, pytany o stanowisko Berlina w tej sprawie. Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki mówił zaś, że konferencja ma służyć zapobieganiu podziałom we wspólnocie transatlantyckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA: rozmowy o bazie USA to sukces Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 17:19
- Polsce udaje się prowadzić rozmowy o zwiększonej obecności wojskowej w czasie, gdy USA wycofują oddziały m.in. z Syrii – zauważył były ambasador USA w Polsce Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń