Rozwiązanie traktatu INF. Grozi nam nowy "wyścig zbrojeń"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:01
- W obliczu narastającej agresywnej rosyjskiej polityki, gdzie ewidentnie widać, że Rosja inwestuje w swój potencjał konwencjonalny i nuklearny Amerykanie postanowili wycofać się z tego traktatu - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). 
Audio
  • Traktat INF został podpisany w 1987 przez Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Reagana (Więcej świata/Jedynka)
Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina (w środku) z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem ( z lewej) oraz ministrem obrony Siergiejem Szojgu
Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina (w środku) z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem ( z lewej) oraz ministrem obrony Siergiejem Szojgu Foto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Amerykanie twierdzą, że musieli wstrzymać obowiązywanie traktatu INF, bo Rosja go nie przestrzegała. Rosja twierdzi coś zupełnie innego.

Wojciech Lorenc przypomniał, że wątpliwości ws. przestrzegania przez Rosję traktatu sięgają roku 2014. - Amerykanie zarzucali to Rosji publicznie co najmniej od 2014 roku. Wcześniej, jak przypuszczam, podejmowali działania dyplomatyczne. Kiedy zobaczyli, że Rosja prawdopodobnie rozwija rakiety zakazane tym traktatem w 2014 roku, poinformowali o tym opinię publiczna - mówił gość radiowej Jedynki. - Od tamtej pory Rosja nie rozwiała w sposób wiarygodny zarzutów - dodał.

- W obliczu narastającej agresywnej rosyjskiej polityki, gdzie ewidentnie widać, że Rosja inwestuje w swój potencjał konwencjonalny i nuklearny, zwiększa w zdolność do precyzyjnych uderzeń z większej odległości i mogłaby bardzo poważnie skomplikować misję kolektywnej obrony NATO w Europie, Amerykanie postanowili wycofać się z tego traktatu - zaznaczył Lorenc. - Jeszcze w ostatniej chwili sojusznicy  z NATO przekonywali USA, aby to wycofanie opóźnić o jakiś czas - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o zbliżających się wyborach na Ukrainie oraz o sytuacji w Wenezueli.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adrian Bąk (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia), dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 18.15

dcz/ag

Czytaj także

Anna Maria-Dyner: nic tak nie zaszkodzi polityce rosyjskiej, jak sama Rosja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:27
- Odwołanie spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem jest bardzo niewygodne dla Rosji - mówiła na antenie radiowej Jedynki Anna Maria-Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przywódcy dwóch światowych potęg mieli się spotkać na rozpoczynającym się w Buenos Aires szczycie G20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pokolenie George'a H. W. Busha traktowało politykę jako służbę wobec ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:45
- Dzisiaj żegnamy George'a Busha, niedawno żegnaliśmy senatora Johna McCaina. To są osoby, które reprezentowały bardzo porządne podejście do polityki związane ze służbą - mówił na antenie Jedynki Michał Baranowski, szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w kosmosie? Juliusz Sabak: takie działania są coraz częstsze

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:12
- Wojna przysuwa się coraz wyżej i osiąga kosmos. Nie bez kozery Rosjanie już kilka lat temu przemianowali swoje siły powietrzne na powietrzno-kosmiczne - mówił w audycji "Więcej świata" Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl
rozwiń zwiń