X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Zbigniew Lewicki: Donald Trump chce w Wenezueli ochronić tych, którzy się buntują

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:34
- Sądzę, że Donald Trump nie miał na myśli próby ingerencji zbrojnej celem zmiany rządu w Wenezueli, tylko ochronę tych, którzy się buntują – powiedział na antenie Jedynki amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z UKSW, odnosząc się do słów prezydenta USA, iż nie wyklucza on wysłania wojsk do kraju ze stolicą w Caracas.
Audio
  • Sytuacja polityczna w Wenezueli, wizyta papieża Franciszka w ZEA i pomysł Emmanuela Macrona dot. referendum ws. protestów "żółtych kamizelek" we Francji (Więcej świata/Jedynka)
Protest przeciwko Nicolasowi Maduro
Protest przeciwko Nicolasowi MaduroFoto: PAP/EPA/PABLO RAMON

10 stycznia Nicolas Maduro został zaprzysiężony na prezydenta Wenezueli po tym, jak w maju zeszłego roku wygrał wybory, w których nie wzięła udziału część opozycji. Zaprzysiężenie spowodowało masowe wystąpienia przeciwko dotychczasowej głowie państwa. Na fali protestów lider opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaido 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem, a władzę Maduro uznał za nielegalną. Tę decyzję poparły najpierw Stany Zjednoczone, a w ślad za nimi poszły inne państwa. Od poniedziałku wydłuża się lista europejskich stolic uznających prezydenturę Guaido, wśród których jest także Warszawa. Rosja tymczasem przestrzega przed "destrukcyjną ingerencją w sprawy suwerennego kraju jednocześnie wspierając Nicolasa Maduro", a prezydent USA Donald Trump kilka dni temu nie wykluczył wysłania do Wenezueli wojsk amerykańskich. – Jest to opcją – powiedział.

- Czasy, kiedy Stany Zjednoczone uważały Amerykę Południową za swoje terytorium, oczywiście minęły. Sądzę więc, że Donald Trump nie miał na myśli próby ingerencji zbrojnej celem zmiany rządu w Wenezueli, tylko ochronę tych, którzy się buntują. Wiemy bowiem doskonale, że Maduro zdolny jest właściwie do wszystkiego, a po jego stronie stoi prawie cała armia, z wyjątkiem kilku generałów, którzy opowiedzieli się po stronie Guaido. W związku z tym istnieje ryzyko bardzo mocnego, siłowego rozwiązania, które przyniosłoby ze sobą mnóstwo ofiar – powiedział prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Amerykanista dodał, że nie wyobraża sobie, by miało dojść do starć wojsk amerykańskiego z wenezuelskim. – To nie wchodzi w rachubę, bo to by było coś zupełnie nieprawdopodobnego. Trump chce wesprzeć tych Wenezuelczyków, którzy mają dość Maduro. A to dość ponury typ, przypadkowy w zasadzie prezydent. To człowiek, który doprowadził kraj dobrze prosperujący i posiadający ogromne zasoby ropy, do całkowitej ruiny – zaznaczył prof. Zbigniew Lewicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wizycie papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ogłoszeniu na wiosnę przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona referendum, które ma odnosić się do postulatów składanych przez tzw. "żółte kamizelki".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista z UKSW), Anna Dudzińska (Polskie Radio Katowice), prof. Georges Mink (Kolegium Europejskie Natolin)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 18.14

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak