Prof. Zbigniew Lewicki: Donald Trump chce w Wenezueli ochronić tych, którzy się buntują

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:34
- Sądzę, że Donald Trump nie miał na myśli próby ingerencji zbrojnej celem zmiany rządu w Wenezueli, tylko ochronę tych, którzy się buntują – powiedział na antenie Jedynki amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z UKSW, odnosząc się do słów prezydenta USA, iż nie wyklucza on wysłania wojsk do kraju ze stolicą w Caracas.
Audio
  • Sytuacja polityczna w Wenezueli, wizyta papieża Franciszka w ZEA i pomysł Emmanuela Macrona dot. referendum ws. protestów "żółtych kamizelek" we Francji (Więcej świata/Jedynka)
Protest przeciwko Nicolasowi Maduro
Protest przeciwko Nicolasowi MaduroFoto: PAP/EPA/PABLO RAMON

10 stycznia Nicolas Maduro został zaprzysiężony na prezydenta Wenezueli po tym, jak w maju zeszłego roku wygrał wybory, w których nie wzięła udziału część opozycji. Zaprzysiężenie spowodowało masowe wystąpienia przeciwko dotychczasowej głowie państwa. Na fali protestów lider opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaido 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem, a władzę Maduro uznał za nielegalną. Tę decyzję poparły najpierw Stany Zjednoczone, a w ślad za nimi poszły inne państwa. Od poniedziałku wydłuża się lista europejskich stolic uznających prezydenturę Guaido, wśród których jest także Warszawa. Rosja tymczasem przestrzega przed "destrukcyjną ingerencją w sprawy suwerennego kraju jednocześnie wspierając Nicolasa Maduro", a prezydent USA Donald Trump kilka dni temu nie wykluczył wysłania do Wenezueli wojsk amerykańskich. – Jest to opcją – powiedział.

- Czasy, kiedy Stany Zjednoczone uważały Amerykę Południową za swoje terytorium, oczywiście minęły. Sądzę więc, że Donald Trump nie miał na myśli próby ingerencji zbrojnej celem zmiany rządu w Wenezueli, tylko ochronę tych, którzy się buntują. Wiemy bowiem doskonale, że Maduro zdolny jest właściwie do wszystkiego, a po jego stronie stoi prawie cała armia, z wyjątkiem kilku generałów, którzy opowiedzieli się po stronie Guaido. W związku z tym istnieje ryzyko bardzo mocnego, siłowego rozwiązania, które przyniosłoby ze sobą mnóstwo ofiar – powiedział prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Amerykanista dodał, że nie wyobraża sobie, by miało dojść do starć wojsk amerykańskiego z wenezuelskim. – To nie wchodzi w rachubę, bo to by było coś zupełnie nieprawdopodobnego. Trump chce wesprzeć tych Wenezuelczyków, którzy mają dość Maduro. A to dość ponury typ, przypadkowy w zasadzie prezydent. To człowiek, który doprowadził kraj dobrze prosperujący i posiadający ogromne zasoby ropy, do całkowitej ruiny – zaznaczył prof. Zbigniew Lewicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wizycie papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ogłoszeniu na wiosnę przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona referendum, które ma odnosić się do postulatów składanych przez tzw. "żółte kamizelki".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista z UKSW), Anna Dudzińska (Polskie Radio Katowice), prof. Georges Mink (Kolegium Europejskie Natolin)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 18.14

bb/