Radosław Korzycki: Donald Trump buduje swoją drogę do reelekcji dzieląc Amerykę na dwie części

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 19:02
- Donald Trump wyraźnie buduje swoją polityczną tożsamość na opozycji wobec całego problemu imigracyjnego – tak na antenie Jedynki wtorkowe orędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych podsumował Radosław Korzycki z Dziennika Gazety Prawnej.
Audio
  • Donald Trump wygłosił orędzie, relacje europejsko-irańskie, protest indonezyjskich artystów (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL

Prezydent Donald Trump wygłosił we wtorek w Kongresie USA doroczne orędzie o stanie państwa. Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom mediów jego wystąpienie nie było konfrontacyjne. Szef państwa apelował o jedność i solidarność, a także współpracę Partii Demokratycznej i Republikańskiej w obliczu wyzwań stojących przed Stanami Zjednoczonymi. Nie wszystkim wydawało się jednak, że orędzie było pojednawcze, a to ze względu na momentami dość ostry język głowy USA.

- Donald Trump wyraźnie buduje swoją polityczną tożsamość na opozycji wobec całego problemu imigracyjnego. Chodzi o całą koncepcję tego, że Ameryka przez lata zyskiwała pewien kapitał w związku z przyjeżdżaniem do niej imigrantów. Prezydent przeciwstawia białą, biedną Amerykę tej Ameryce etnicznie bardziej zróżnicowanej mówiąc, że tak naprawdę tylko biali ludzie na prowincji wiedzą, jaki jest problem z imigrantami, bo zabierają im pracę. Wydaje mi się zatem, że buduje swoją drogę do reelekcji dzieląc swój kraj na dwie części. Ten podział może być nie do zasypania – powiedział Radosław Korzycki.

Dziennikarz skomentował także fakt, że Donald Trump zapowiedział, iż najprawdopodobniej pod koniec lutego znów – po raz drugi – spotka się z Kim Dzong Unem, przywódcą Korei Północnej. – To spotkanie nie będzie największym sukcesem prezydenckiej kadencji głowy amerykańskiego państwa. Dlatego, że jak napisał chyba w poniedziałek portal Politico, wyciekły dane wywiadowcze do mediów na temat tego, że reżim Kima nie tylko produkuje broń nuklearną, a także ją sprzedaje. Tym samym nie tylko nie będzie to sukces, co daleko jest do jakiegokolwiek porozumienia w sprawie rozbrojenia Korei Północnej – zaznaczył Radosław Korzycki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o relacjach europejsko-irańskich na kilka dni przed konferencją bliskowschodnią w Warszawie oraz proteście artystów w Indonezji przeciw projektowi ustawy zabraniającej grania obcej muzyki.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Radosław Korzycki (Dziennik Gazeta Prawna), Adrian Bąk (Polskie Radio), dr Robert Czulda (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 18.14

bb/