Piekło dla zwolenników brexitu, rozmowy utknęły w martwym punkcie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 20:18
- Nie dziwię się, że taka wypowiedź spowodowała takie gwałtowne reakcje - powiedział w audycji "Więcej świata" Krzysztof Winkler komentując słowa Donald Tuska o piekle dla zwolenników brexitu. 
Audio
  • Donald Tusk obraził Brytyjczyków? Polityczna walka o warunki brexitu (Jedynka/Więcej świata)
Donald Tusk
Donald TuskFoto: EPA/Olivier Hoslet

Premier Wielkiej Brytanii podtrzymała w Brukseli żądanie zmian w umowie brexitowej. Zwróciła też uwagę Donaldowi Tuskowi na wczorajsze jego słowa o miejscu w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez planu jak bezpiecznie go przeprowadzić. Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że język, którego użył nie był pomocny i wywołał powszechną konsternację i oburzenie w Zjednoczonym Królestwie. Wcześniej Rzecznik DUP ds. brexitu Sammy Wilson stwierdził, że Tusk okazał swoją pogardę dla 17,4 mln osób, które zagłosowały za wyjściem ze skorumpowanej Unii Europejskiej. 

- Wygląda na to, że było to zagranie przemyślane ze strony Unii Europejskiej - powiedział Krzysztof Winkler z grupy badawczej Britannia na Uniwersytecie Warszawskim. Dodał, że chodziło o pokazanie, że "jesteśmy zdecydowani, żeby bronić porozumienia". Gość Jedynki zauważył, że komentarze i oceny słów Donalda Tuska zależą od obozu. Zwolenników brexitu oburzają, zaś przeciwnicy opuszczenia UE twierdzą, że były zbyt łagodne. 

Gość Jedynki podkreślił, że Wielka Brytania to "nie jest to państwo pierwsze lepsze z brzegu". - 100 lat temu to było największe imperium na świecie. Zupełnie inaczej podchodzą ci ludzie do wartości swojego państwa - wyjaśnił. - Nie dziwię się, że taka wypowiedź spowodowała takie gwałtowne reakcje - dodał. 

Czy jest jeszcze szansa na uniknięcie twardego brexitu i wynegocjowanie warunków zadowalających obie strony? Jakie alternatywne propozycje mają dla UE Brytyjczycy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, w którym udział wzięła Angela Merkel. Wojciech Przybylski z Visegrad Insight skomentował jego przebieg, współpracę V4 z państwami spoza grupy i siłę relacji handlowych z Niemcami. 

W ostatniej części Beata Kukiel-Vraila w materiale reporterskim przybliżyła słuchaczom macedońskie starania o akcesję do NATO. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Wojciech Przybylski (Visegrad Insight) 

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 18.14

fc

Czytaj także

Impas ws. brexitu. Donald Tusk: UE nie ma dla Wielkiej Brytanii nowej oferty

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 15:46
- 27 unijnych krajów nie ma dla Wielkiej Brytanii żadnej nowej oferty i czeka na propozycje Londynu, które pomogą przełamać impas - powiedział szef Rady Europejskiej po spotkaniu z premierem Irlandii. Donald Tusk i Leo Varadkar rozmawiali w Brukseli o żądaniach brytyjskich posłów dotyczących zmian w umowie brexitowej. Obaj wykluczyli taką możliwość.
rozwiń zwiń