X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konferencja bliskowschodnia. Eksperci: może przynieść Polsce wymierne korzyści

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
- Dyplomacja multilateralna to rozmowy wielu różnych aktorów z różnymi priorytetami. Siadają do stołu i próbują znaleźć ścieżkę pośrodku swoich celów – mówił Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, komentując konferencję bliskowschodnią. Jakub Mielnik ("Wprost") zwrócił uwagę na intrygujące spotkanie premiera Izraela z dużą delegacją ministrów państw arabskich, związanych z Arabią Saudyjską. Mowa była o tym, że ta konferencja poprawi naszą sytuację na Bliskim Wschodzie.
Audio
  • Konferencja bliskowschodnia w Warszawie (Więcej świata/Jedynka)
Zamek Królewski w Warszawie. Tu odbywa się uroczysta kolacja na rozpoczecie konferencji bliskowschodniej
Zamek Królewski w Warszawie. Tu odbywa się uroczysta kolacja na rozpoczecie konferencji bliskowschodniejFoto: MSZ/Tymon Markowski

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie przyciągnęła przywódców 60 państw świata. Na liście najważniejszych gości są wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela, szef MSZ Wielkiej Brytanii. Są delegacje z państw arabskich. Nie będzie szefowej unijnej dyplomacji, Iranu, przedstawicieli władz Autonomii Palestyńskiej. Organizatorzy, władze Polski, dbają o to, by konferencja nie została potraktowana jako wydarzenie antyirańskie. A premier Izraela Benjamin Netanjahu przed wylotem do Warszawy rozmawiał z reporterami i mówił, że konferencja łączy wiele krajów „przeciwko agresywnej polityce Iranu”, a Iran ”chce podbić Bliski Wschód i zniszczyć Izrael”. Cytat ten pokazuje, jak odmiennie różne kraje, interpretują cel tego spotkania. Dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, Jakub Mielnik, szef działu zagranicznego tygodnika ”Wprost”.

- Dyplomacja multilateralna to wielu różnych aktorów z różnymi priorytetami. To że siadają do stołu i próbują znaleźć ścieżkę pośrodku swoich celów, przesądza o porażce lub sukcesie takiego szczytu – mówił Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydaje mi się, że szczyty na których wszyscy uczestnicy mówią jednym głosem, nie mają sensu – powiedział gość Jedynki.

Gdy mamy polityków i państwa o nieco odmiennych interesach – zaczynają rozmawiać, potem uzgadniają kompromis – w tym widać sens dyplomacji multilateralnej – powiedział ekspert. Ocenił też, że dyplomacja multilateralna to nie jest mocna strona dyplomacji Donalda Trumpa i teraz mamy pierwszy taki przypadek, gdy tego rodzaju konferencję zwołano z inicjatywy amerykańskiej. Być może dojdzie do utarcia kompromisu, zobaczymy to jutro wieczorem, jeśli zobaczymy wspólny komunikat – powiedział dr Łukasz Fyderek.

Jakub Mielnik, szef działu zagranicznego ”Wprost” odparł, że premier Izraela na różnych forach międzynarodowych mówi o zagrożeniu ze strony Iranu i przedstawia dowody na łamanie przez Teheran porozumienia irańskiego (JCPOA). Dodał, że mamy jednak do czynienia z bardzo ciekawymi elementami  - może niekoniecznie dostrzegalnymi z perspektywy miejscowego politycznego polskiego "piekiełka", w którym wszyscy rozdają sobie polityczne razy. – Chodzi o spotkanie premiera Izraela z dużą delegacją ministrów państw arabskich, związanych z Arabią Saudyjską. Sojusz Arabii Saudyjskiej i jej satelickich krajów jest już faktem, ale raczej niesformalizowanym. Rozmowy tych dwóch stron do tej pory były prowadzone raczej nieformalnie i zakulisowo – dodał.  

Nieoczekiwany był przyjazd do Warszawy szefa MSZ Kataru. Czy to oznacza możliwość zażegania sporu z Arabią Saudyjską, ZEA, Bahrajnem, Egiptem?  - Przełomu raczej nie należy się spodziewać – uważa Łukasz Fyderek. Dodał, że ten przyjazd to ruch w dobrym kierunku, jednak tutaj dużą rolę grają kwestie personalne. Zaznaczył, że rola Kataru jest istotna w innych kwestiach . – Mówimy po pierwsze o sprawie palestyńskiej, czyli fakt, że Katar wspiera mocno inne segmenty palestyńskiej sceny politycznej i nakłonienie do poparcia planu pokojowego USA, który jutro zaprezentuje Jared Kushner, to jest dość istotne – mówił. Drugi wymiar jest związany z Iranem. – Katar jest tym spośród krajów arabskich Zatoki Perskiej, który ma relatywnie najbliższe związki z Iranem. Jego obecność może łagodzić głosy dążące do potępienia Iranu i sprawcy destabilizacji Bliskiego Wschodu – mówił.

Więcej w audycji. Mowa była również o manifestacji opozycji irańskiej, a także o tym, że konferencja przynieść może Polsce wiele korzyści.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście:  Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, Jakub Mielnik, szef działu zagranicznego tygodnika ”Wprost”

Data emisji: 13.02.2019

Godzina emisji: 1815

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Ekspert PISM: nie miejmy kompleksów, gramy o dużą stawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
- Nie chodzi o Iran, a o podzielenie odpowiedzialnością za architekturę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To jest stawką tej konferencji – ma ona uruchomić nowy proces - mówi portalowi PolskieRadio.pl Bartosz Wiśniewski, szef Biura Badań i Analiz w PISM. Zaznaczył, że USA wypracowują nową strategię bliskowschodnią i możemy być częścią tego procesu. Chodzi też o zasypanie pęknięcia w kwestii Bliskiego Wschodu w ramach wspólnoty transatlantyckiej. Analityk dodał, że zachwycalibyśmy się geniuszem dyplomacji innych państw, gdyby to one gościły konferencję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto z kim rywalizuje, a kto współpracuje na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 10:02
Wzajemne relacje najważniejszych graczy na Bliskim Wschodzie to temat trudny i nieoczywisty. Region jest areną walk o wpływy i dominację, nie tylko militarną, ale też kulturową, gospodarczą i religijną. Swoje interesy mają też tam Stany Zjednoczone, Rosja, a także Chiny czy Unia Europejska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador Daniel Fried: w USA jest ponadpolityczny konsensus w sprawie wojsk amerykańskich w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
Za zwiększoną obecnością wojsk USA w Polsce są i republikanie, i demokraci - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. - Sceptycyzm Niemiec w tej sprawie ulegnie zmianie – uważa też nasz rozmówca. Zapytaliśmy także o rezygnację ważnego urzędnika, przyjaciela Europy Środkowej - asystenta ds. Europy i Eurazji, Wessa Mitchella, który odejdzie z urzędu 15 lutego. Czy to może nieść z sobą zmiany w amerykańskiej polityce wobec Warszawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliski Wschód w pigułce. Jakie są podziały, jakie sojusze, co teraz napędza zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:45
- W ostatnim czasie maleje obecność USA na Bliskim Wschodzie. USA szukają pomysłu na swoją obecność w tym regionie. Tymczasem Rosjanie próbują dostać się tam,  skąd Amerykanie się wycofują, było tak na przykład w Libii, czy przez krótki czas w Egipcie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Robert Czulda, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń