Były ambasador Izraela w Polsce: słowa Israela Katza nie były potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 18:55
- Warto między nami prowadzić rozmowy o wszystkie sprawy historyczne, ale nie wolno mieszać tego z polityką - powiedział Zvi Rav-Ner, były ambasador Izraela w Polsce. - Padło zbyt wiele słów, które nie powinny paść - dodał Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ.
Audio
  • Cewi Rawner: słowa Israela Katza nie były potrzebne (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

W niedzielę szef MSZ Izraela, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie Netanjahu, stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych". 

- Słowa Israela Katza nie były potrzebne i bardzo szkoda, że one padły. Te słowa były nie w porządku. Warto między nami prowadzić rozmowy o wszystkie sprawy historyczne, ale nie wolno mieszać tego z polityką. Trzeba było podziękować Polsce za konferencję bliskowschodnią i to bardzo udane spotkanie, dlatego nie mogę zrozumieć jak doszło do tego, że znów rozmawiamy o tych rolach historycznych - powiedział Zvi Rav-Ner, były ambasador Izraela w Polsce.

- Padło zbyt wiele słów, które nie powinny paść. Polska dyplomacja ma specyficzne podejście do Izraela, bo mamy dużą sympatię do narodu żydowskiego, z którym przez wiele setek lat dzieliliśmy historię, a z drugiej strony mamy bardzo dobre kontakty w państwach arabskich i dzięki złączeniu tych dwóch elementów odbyła się ta konferencja. Teraz ruch jest po stronie Izraela - dodał prof. Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ.

W audycji mowa była również o budowie muru na granicy USA i Meksyku.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Zvi Rav-Ner (były ambasador Izraela w Polsce), prof. Piotr Wawrzyk (wiceszef MSZ), dr Marek Szopski (amerykanista z UW)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 18.13

dn/PAP/ag

Czytaj także

Ambasador Izraela wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. wypowiedzi Israela Katza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 11:20
- Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedzią p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza - poinformowała w poniedziałek Ewa Suwara, rzecznik MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: domagamy się od Izraela wycofania ze słów dot. antysemityzmu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:35
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w Brukseli, że Polska domaga się od władz Izraela wycofania ze słów dotyczących antysemityzmu Polaków. Chodzi o wczorajszy komentarz pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ-tu Israela Kaca, który powiedział on, że "wielu Polaków współpracowało z nazistami" i że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". 
rozwiń zwiń