Prof. Zbigniew Lewicki o "Russiagate": skoro nie ma dowodów, to nie ma spisku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:50
- To jest dla Trumpa bardzo silny impuls do dalszej walki o utrzymanie Białego Domu - powiedział na antenie Jedynki prof. Zbigniew Lewicki. Amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ocenił wnioski z raportu Roberta Muellera, które wskazują, że nie ma dowodów na zmowę sztabu Donalda Trumpa z Rosjanami.
Audio
  • Prof. Zbigniew Lewicki: wynik raportu da Donaldowi Trumpowi impuls w walce o reelekcję (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Z raportu prokuratora Roberta Muellera wynika, że nie ma dowodów, by Rosja wpłynęła na rezultaty ostatnich wyborów prezydenckich Stanach Zjednoczonych. Szczegóły dokumentu zostały ujawnione w liście z wnioskami, który prokurator generalny William Barr przesłał do Kongresu oraz mediów. 

Zdaniem prof. Zbigniewa Lewickiego "konkluzja (raportu) jest jednoznaczna". - Skoro nie ma dowodów, to nie było spisku. Tu nie ma trzeciej możliwości - powiedział. - Jeżeli Mueller, który naprawdę nie jest zwolennikiem Partii Republikańskiej (...) dwa i pół roku szukał i nic nie znalazł, to znaczy, że nie ma czegoś takiego - dodał wykładowca UKSW.

- Demokraci, którzy przez dwa lata żywili się tym, że za chwilę będzie raport i to skompromituje Trumpa, teraz robią dobrą minę do złej gry, ale ponieśli bardzo poważną porażkę. Donald Trump będzie to rozgrywał przez najbliższe półtora roku do wyborów - stwierdził prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem "nawet gdyby były jakieś inne zarzuty dla prezydenta, będą uznane za sztuczne".

Amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaznaczył również, że polityk wciąż może liczyć na poparcie wyborców. - Jeszcze przed ogłoszeniem raportu miał 43-45 procent poparcia. To bardzo dużo jak na prezydenta, po pierwsze po dwóch latach urzędowania, po drugie tak atakowanego jak Trump - powiedział prof. Zbigniew Lewicki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była też o przygotowaniach niemieckich chadeków do wyborów i rocznicy sowieckich deportacji obywateli państw bałtyckich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, UKSW) Aleksandra Rybińska (wpolityce.pl), Kamil Zalewski (Polskie Radio)

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 17.30

msze, IAR

Czytaj także

Prof. Bohdan Szklarski: Demokraci chcą prześwietlić Donalda Trumpa i jego finanse

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Chodzi o to, by dopaść Donalda Trumpa i osłabić jego szanse na reelekcje w wyborach w 2020 r. - tak prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Więcej świata" ocenił to, dlaczego komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów, w której zasiadają Demokraci, wszczęła śledztwo wobec głowy amerykańskiego państwa.  
rozwiń zwiń