Brytyjski impas ws. brexitu. Dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse: w parlamencie wszyscy są podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:55
- Są tak naprawdę dwa warianty zakładające wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pierwszy to twardy brexit, czyli brak ratyfikacji umowy ze strony brytyjskiego parlamentu, a drugim jest wyjście z uzyskanym z UE porozumieniem. Rozwiązanie numer jeden jest teraz najbardziej prawdopodobne – powiedział na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse: najbardziej prawdopodobnym wariantem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest tzw. twardy brexit (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Posłowie brytyjskiego parlamentu w środę przeprowadzili serię głosowań ws. brexitu, po zakończeniu cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem premier Theresy May. Przed rozpoczęciem debaty deputowani mieli możliwość zgłaszania alternatywnych wobec rządowego porozumienia ws. opuszczenia Unii Europejskiej propozycji relacji ze Wspólnotą lub sugestii innych rozwiązań na wyjście z trwającego impasu wokół tej kwestii. 

- Tak naprawdę są dwa warianty które ustaliła Rada Europejska na ostatnim szczycie. Pierwszy oznacza brak ratyfikacji umowy ze strony brytyjskiego parlamentu, czyli twardy brexit, którego data to 12 kwietnia. Na razie jesteśmy najbliżej realizacji takiego właśnie scenariusza - powiedział dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Europeista zaznaczył, że drugim, nieco mniej prawdopodobnym wariantem jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE z uzyskanym porozumieniem. - Są bardzo małe szanse, że premier Theresie May uda się do tego doprowadzić. Aby tak się stało, musi zgromadzić większość w parlamencie podczas kolejnego głosowania ws. brexitu, a do tego potrzebuje głosów posłów z dopełniającej koalicję rządową partii z Irlandii Północnej, czyli tzw. unionistów. Oni są nieprzejednani i póki co nie chcą poprzeć umowy - podkreślił gość Jedynki.

Naukowiec spróbował też wyjaśnić, dlaczego Wielka Brytania nie może sobie poradzić z wyzwaniem, jakim jest brexit. - Możemy mówić o kilku różnych aspektach. Jednak z całą pewnością istotne jest to, że rząd stracił większość rządową dla swojej opcji brexitu. To zaplecze parlamentarne, które powinno wynieść umowę do ratyfikacji, jest mocno wewnętrznie podzielone ws. umowy brexitowej. Opozycja też jest wewnętrznie podzielona, bo z jednej strony część posłów Partii Pracy opowiada się powtórzeniem referendum i za odwołaniem brexitu, lecz z drugiej strony większość jest za brexitem, ale w oparciu o inną umowę. Dlatego w Westminsterze mamy taką, a nie inną sytuację - powiedział europeista.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o wyborach prezydenckich na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Grzegorz Ślubowski

Goście: dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Adam Dąbrowski (Polskie Radio), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 17.25

bb/ag

Czytaj także

Protesty we Francji. Ekspert: źródłem demonstracji "żółtych kamizelek" jest autentyczna frustracja

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 18:49
- Niektórzy z przywódców ruchu tzw. "żółtych kamizelek" usprawiedliwiają ekscesy podczas protestów tym, że są one skierowane przeciwko coraz bardziej rosnącym kosztom życia we Francji - powiedział w audycji "Więcej świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicystka: UE próbuje przymusić Londyn do przyjęcia umowy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:39
Unijni przywódcy zgadzają się na opóźnienie brexitu do 22 maja pod warunkiem, że umowa brexitowa zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie - brzmi projekt wniosków przygotowanych na szczyt, ujawnionych przez unijnych dyplomatów. O scenariuszach brexitowych dyskutowali w Jedynce publicyści Aleksandra Rybińska i Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń