320 dolarów za talerz fasoli. Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:33
- Większość ludzi w Sudanie Południowym je maksymalnie raz dziennie. Ich posiłkiem jest fasola i ryż. Jednak, żeby mieszkaniec kraju mógł kupić taki posiłek, musi wydać 150 proc. swojego wynagrodzenia czyli 320 dolarów - mówiła w audycji "Więcej świata" Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz, koordynatorka Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.
Audio
  • Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz o fali głodu w Sudanie Południowym (Jedynka/Więcej świata)
Obóz dla dla uchodźców w Sudanie Południowym w Afryce
Obóz dla dla uchodźców w Sudanie Południowym w Afryce Foto: Vlad Karavaev/Shutterstock.com

Organizacje humanitarne alarmują o fali głodu, jaka czeka Sudan Południowy. Może ucierpieć nawet 7 milionów ludzi. Sytuacja pogarsza się z tygodnia na tydzień. O tej sprawie mówiła w audycji "Więcej świata" Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz, koordynatorka Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.

- Opieramy się na danych, które pochodzą z organizacji humanitarnych w tym kraju. Jako PAH pracujemy tam z szeregiem partnerów, którzy zbierają dane z rozpoznania potrzeb w przeróżnych miejscach Sudanu Południowego. W niektórych miejscach kraju jest bardziej dramatycznie, w innych trochę lepiej - wyjaśniała Kucharczyk-Jurgielewicz.

Według koordynatorki PAH około połowa społeczeństwa w Sudanie Południowym nie wie, kiedy zje następny posiłek. Większość ludzi je maksymalnie raz dziennie. Ich posiłkiem jest fasola i ryż albo kasza kukurydziana. Jednak, żeby mieszkaniec tego kraju mógł kupić taki posiłek, musi wydać 150 proc. swojego wynagrodzenia czyli 320 dolarów - powiedziała Kucharczyk-Jurgielewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Michał Żakowski

Goście: Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz (koordynatorka PAH w Sudanie Południowym)

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 17.25

kad

Czytaj także

Katastrofa lotnicza w Sudanie Południowym: rozbił się samolot pasażerski. Dziesiątki ofiar

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:11
W porcie lotniczym położonym w Wau, w Sudanie Południowym, rozbił się samolot pasażerski. Na jego pokładzie były 44 osoby, wszystkie nie żyją.
rozwiń zwiń