Ekspert: widzimy powrót Amerykanów do naszej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:05
- Jeśli Rosja jest w stanie dokonać agresji na Ukrainę, wówczas być może jest także w stanie zaatakować członka sojuszu. Widzimy powrót Amerykanów, zarówno politycznie, strategicznie i wojskowo, do naszej części Europy - stwierdził w audycji "Więcej świata" Jarosław Guzy.
Audio
  • Ekspert: widzimy powrót USA do naszej części Europy (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nato.int

W dwudniowym spotkaniu zorganizowanym w 70. rocznicę powstania NATO wezmą udział szefowie MSZ 29 państw członkowskich NATO, w tym minister Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji do Waszyngtonu przyjechał z Nowego Jorku, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- NATO nie jest multilateralną organizacją pokroju OBWE czy ONZ, to sojusz polityczno-wojskowy, oparty na wspólnym interesie i gwarancji bezpieczeństwa. NATO przez 70 lat skutecznie broniło swoich członków. W sojuszu są pewne problemy między USA a Europą Zachodnią, trudno jednak wyobrazić sobie NATO bez Stanów Zjednoczonych, ponieważ to 70 proc. potencjału wojskowego NATO, na domiar Amerykanie posiadają najskuteczniejszy parasol obronny, czyli strategiczną broń jądrową. Słabszym punktem sojuszu jest dystans między USA i zachodnimi Europejczykami, a głownie tandemem francusko-niemieckim. Ów tandem emancypuje się - powiedział Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego PAP.

Gość audycji dodał, że "sytuacja w sojuszu drastycznie zmieniła się na naszą korzyść" - Rosja prowadzi politykę imperialną i nasz region znów stał się ważny strategicznie - zauważył Jarosław Guzy.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której również była mowa o dniu święta Jedności Narodów Białorusi i Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Kamil Kłysiński (OSW), Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP), Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 17.30

dn/PAP/ag

Czytaj także

Ekspert: z perspektywy konkurencji USA z Rosją bazy NATO w Polsce mają sens

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 20:16
- Polska jest krajem ważnym dla Stanów Zjednoczonych. Ważniejszym niż była 10 lat temu, albo nawet przed inwazją Rosji na Krym, ze względu na położenie geograficzne - powiedział Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States, na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Priorytety polskiego MSZ w 2019 roku. Ekspert: Polska pomostem między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:35
- Polska wchodzi w rolę, którą miała wcześniej Wielka Brytania, a brexit stanowi dla Polski dodatkową możliwość, żeby pełnić rolę pomostu między Ameryką i Europą - przyznała Olga Doleśniak-Harczuk w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń