Ekspertka: spójność polityczna NATO jest ważnym elementem odstraszania wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 18:05
- Kłótnie w NATO mogą w przyszłości doprowadzić do tego, że Rosja zaryzykuje pewne agresywne działania, licząc na to, że spotka się z podzielonym Sojuszem i brakiem reakcji - oceniła na antenie Jedynki Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich). Szczyt z okazji 70. rocznicy NATO skłania do refleksji nad relacjami pomiędzy USA a europejskimi sojusznikami.
Audio
  • Justyna Gotkowska: kłótnie w NATO mogą skłonić Rosję do agresji (Więcej świata/Jedynka)
Szef NATO Jens Stoltenberg
Szef NATO Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W Waszyngtonie w 70. rocznicę utworzenia Paktu Północnoatlantyckiego odbył się szczyt NATO. Podczas dwóch sesji i roboczego lunchu ministrowie spraw zagranicznych NATO dyskutowali między innymi o Rosji, walce z terroryzmem i zwiększeniu wydatków obronnych przez kraje europejskie. Jak wyglądają relacje wewnątrz Sojuszu?

Justyna Gotkowska przytoczyła opinię szefa NATO Jensa Stoltenberga, że "w przypadku tego co się dzieje w Sojuszu, mamy do czynienia z pewnym paradoksem". Z jednej strony, szereg decyzji, takich jak wzmocnienie obecności na wschodniej flance NATO, "potwierdziło, że Sojusz jest w stanie podejmować decyzje i wzmocnić politykę odstraszania i politykę obrony w regionie".

- Z drugiej strony, politycznie, mamy do czynienia z różnymi nieporozumieniami i kłótniami na linii Stany Zjednoczone - największe państwa Europy Zachodniej, przede wszystkim Niemcy i Francja - podkreśliła ekspertka Ośrodku Studiów Wschodnich. Niemcom zarzuca się niewystarczające wydatki na obronność, co "tworzy ogromny problem w NATO". - To pokazuje spory wewnątrz niemieckiej koalicji, gdzie chadecja zdecydowanie opowiada się za osiągnięciem poziomu (wydatków na obronność), do którego zobowiązało się niemieckie ministerstwo obrony (...), a SPD w tej chwili debatuje nad nowym programem partii, który jest bardziej socjalny i pacyfistyczny. Powiedziałabym, że nawet o wydźwięku antyamerykańskim - powiedziała Justyna Gotkowska.

Ekspertka OSW wskazała również, że "spójność polityczna Sojuszu jest ważnym elementem odstraszania wobec Rosji". - Brak politycznej spójności, wszystkie nieporozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a europejskimi sojusznikami, zdecydowanie nie przyczyniają się do wzmocnienia polityki odstraszania i obrony - mówiła Justyna Gotkowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa będzie również o kompromisie brytyjskiego parlamentu ws. brexitu oraz nowych dyrektywach Parlamentu Europejskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski                    

Goście: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Bartłomiej Sawicki (Biznesalert.pl), Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 17.45

msze/IAR/ag

Czytaj także

Priorytety polskiego MSZ w 2019 roku. Ekspert: Polska pomostem między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:35
- Polska wchodzi w rolę, którą miała wcześniej Wielka Brytania, a brexit stanowi dla Polski dodatkową możliwość, żeby pełnić rolę pomostu między Ameryką i Europą - przyznała Olga Doleśniak-Harczuk w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: widzimy powrót Amerykanów do naszej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:05
- Jeśli Rosja jest w stanie dokonać agresji na Ukrainę, wówczas być może jest także w stanie zaatakować członka sojuszu. Widzimy powrót Amerykanów, zarówno politycznie, strategicznie i wojskowo, do naszej części Europy - stwierdził w audycji "Więcej świata" Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń