Twórca WikiLeaks aresztowany. "Rząd Ekwadoru oskarżył go o wyciek informacji dotyczących prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:35
- Wycofanie azylu politycznego współzałożycielowi WikiLeaks przez Ekwador było spowodowane tym, że pogorszyły się relacje między tym państwem a Julianem Assange'm. Ekwadorczycy oskarżyli go o wyciek informacji dotyczących życia prywatnego prezydenta Lenina Moreno - powiedział podczas audycji "Więcej świata" Adrian Bąk z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • Aresztowanie współzałożyciela WikiLeaks, kryzys w Wenezueli, relacje rosyjskich mediów z 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej i ustalenie przez przywódców 27 unijnych krajów nowej daty brexitu (Więcej świata/Jedynka)
Protest przeciwko aresztowaniu Juliana Assangea w Londynie
Protest przeciwko aresztowaniu Juliana Assange'a w LondynieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

W czwartek współzałożyciel WikiLeaks Australijczyk Julian Assange, został aresztowany po siedmiu latach pobytu w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Mężczyzna nie opuścił budynku dobrowolnie - jak pokazały opublikowane przez media zdjęcia, konieczne było wyprowadzenie Assange'a siłą.

assange areszt 1200 ttt - Kopia.JPG
Twórca WikiLeaks Julian Assange aresztowany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Adrian Bąk z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia wyjaśnił, dlaczego Ekwador zdecydował się teraz zawiesić obywatelstwo Julianowi Assange’owi i umożliwić jego aresztowanie. Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno napisał na Twitterze, że to efekt konsekwentnego łamania międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego przez Assange’a. Poza tym Assange udzielał się politycznie, m.in. krytykował USA, potępiał aresztowanie katalońskiego przywódcy Carlesa Puidgemonta, czy sankcje podjęte przez Londyn przeciwko Rosji w związku z otruciem szpiega Siergieja Skripala - tłumaczył Adrian Bąk.

Dziennikarz przypomniał także historię powstania WikiLeaks i to, dlaczego zadecydowano o ściganiu Assange’a. - WikiLeaks powstała w 2006 r. Cztery lata później, kiedy Assange był jej szefem, zaczęła ujawniać m.in. amerykańskie dokumenty dotyczące wojska i dyplomacji oraz depesze dyplomatyczne z amerykańskich ambasad. Z kolei nakaz aresztowania Assange’a w Wielkiej Brytanii wydano w 2012 r., a powodem było zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie. To wezwanie dotyczyło wydanego przez Szwecję międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i gwałt. Szwedzka prokuratura zdecydowała później o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie, ale Assange pozostał w ambasadzie Ekwadoru obawiając się ekstradycji do USA. W czwartek, po wycofaniu przed Ekwadorczyków udzielonego mu azylu politycznego, doszło do posiedzenia w londyńskim sądzie magistrackim, podczas którego uznano Assange’a winnym zlekceważenia tego wezwania - powiedział Adrian Bąk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o kryzysie w Wenezueli i ucieczce obywateli tego kraju do sąsiedniej Kolumbii, o tym, jak rosyjskie media opisywały 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, a także o ustaleniu przez przywódców 27 unijnych krajów nowej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: Adrian Bąk (redakcja międzynarodowa Polskiego Radia), Paula Gierak (Polska Akcja Humanitarna), Maciej Jastrzębski (moskiewski korespondent Polskiego Radia), Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia).

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 17.29

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekwador przyznał obywatelstwo Julianowi Assange'owi. Brytyjska policja: jest nadal ścigany listem gończym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:44
Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, Australijczyk Julian Assange, chroniący się od 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed dostaniem się w ręce władz USA, otrzymał ekwadorskie obywatelstwo. Nie zmienia to jednak jego sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-rosyjskie w kontekście katastrofy smoleńskiej. Jarosław Guzy: obecnie ich praktycznie nie ma

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 18:24
- W ostatnich 30 latach było kilka przebłysków w stosunkach Polski z Rosją, ale tak naprawdę przez ten czas mieliśmy do czynienia ze stałym dążeniem Rosji do odbudowy imperium, co wiązało się z tym, że zaliczała i zalicza nas do strefy wpływów – powiedział podczas audycji "Więcej świata" Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń