X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: format "16+1" to chiński sposób na dzielenie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 18:59
Brak przejrzystości w przypadku niektórych chińskich inwestycji infrastrukturalnych czy próby wpływu na decyzje polityczne tam, gdzie Chiny uzyskały wpływy gospodarcze - to niektóre z wyzwań związanych z inicjatywą Pasa i Szlaku, na które zwrócili uwagę Kristine Lee i Zack Cooper z "Centre for a New American Security (CNAS)" w rozmowie z Magadeleną Skajewską.
Audio
  • Inicjatywa Pasa i Szlaku, sytuacja w Brazylii, proces brexitu (Więcej świata/Jedynka)
Chiński premier Li Keqiang
Chiński premier Li KeqiangFoto: PAP/EPA/STR

W Dubrowniku odbył się szczyt "16+1". Przywódcy państw Europy Środkowej i Chin spotkali się po raz ósmy. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Jakie wyzwania związane są z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku i na co państwa, które chcą się w nią zaangażować, powinny zwracać szczególną uwagę?

Kristine Lee z CNAS, współautorka raportu nt. inicjatywy Pasa i Szlaku, powiedziała, że w raporcie przeanalizowano 10 chińskich projektów infrastrukturalnych z różnych rejonów świata. - Każdy z nich wiązał się z kilkoma wyzwaniami, takimi jak ograniczenie suwerenności narodowej. Chodzi o sytuację, kiedy chińskie przedsiębiorstwa zyskały kontrolę nad tymi przedsięwzięciami, uniemożliwiając objęcie własności przez firmy krajowe. Zauważono też brak przejrzystości, zarówno w procesach przetargowych na kontrakty, jak i w warunkach finansowych. Często z chińskimi projektami wiąże się też ryzyko dla środowiska. Ponadto Chińczycy wybierają kraje, w których toczy się walka o wpływy z USA i innymi mocarstwami - mówiła  Kristine Lee.

- Chińczycy często dostarczają bardzo ważną infrastrukturę określonym krajom. Pytanie, czy te projekty realizowane są zgodnie ze standardami, czy warunki inwestycji są przejrzyste, czy obywatele wiedzą, jakie są warunki projektów, czy mogą na nich skorzystać, czy korzyści mają tylko Chiny - zauważa Zack Cooper z CNAS, również współautor raportu nt. inicjatywy Pasa i Szlaku.

- Jeśli standardy chińskich projektów są wysokie, można brać w nich udział. Ale utrzymanie wysokich standardów było wyzwaniem dla wielu krajów, którym się przyjrzeliśmy - zaznaczył Zack Cooper.

Europejski projekt analizowany w raporcie CNAS, to kolej Budapeszt-Belgrad. - Jeśli chodzi o kraje bałkańskie, jest ogromne zainteresowanie projektami infrastrukturalnymi. Na tym zapewne częściowo polega chińska strategia - by skupiać się na krajach, które bardzo potrzebują nowej infrastruktury (…). Jednak Chiny próbują wykorzystać wpływ gospodarczy do działań politycznych, które będą na korzyść Chin  - dodał Zack Cooper. Zaznaczył, że trzeba też obserwować, czy ceną za chińskie inwestycje nie jest poświęcanie interesów w polityce zagranicznej.

Część komentatorów ocenia, że "16+1" to sposób Chin na podziały w UE i zwiększanie wpływów w Europie Środkowej. - Zgadzam się z taką oceną. To sposób, w jaki Chiny próbują dyplomatycznie zaangażować kraje, na które  - zdaniem Pekinu - mają wpływ - ocenił Zack Cooper.

Dodał, że Pekin analogicznie działa w innych częściach świata. Jak zauważył, gdy Chiny obawiają się, że większe organizacje, takie jak ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), mogłyby przyjąć politykę nieodpowiadającą ich interesom, wtedy starają się znaleźć w regionie mniejszą grupę państw współpracujących z Pekinem. 

Więcej na ten temat w nagraniu. W audycji mowa była również o brexicie i sytuacji w Brazylii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Lech Miodek (były ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej), Kristine Lee i Zack Cooper ("Centre for a New American Security CNAS")

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 17.24

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

George Friedman: Unia Europejska musi się zmienić, by dobrze działać

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:22
- UE musi się zmienić, musi wziąć pod uwagę problemy i wątpliwości Europejczyków - przekonywał amerykański politolog George Friedman w rozmowie z radiową Jedynką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja: Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem chińskiego rządu na szczycie 16+1

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 11:56
Rozpoczęła się wizyta szefa polskiego rządu w Chorwacji. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Chin Li Keqiangiem na marginesie VIII szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (format 16+1) w Dubrowniku.
rozwiń zwiń