Jan Natkański: Egipt od lat należy do naszych głównych partnerów

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 18:16
- Warto tam jeździć i rozmawiać, bo to dobry partner - tak o wizycie w Egipcie szefa MSZ Jacka Czaputowicza mówił w audycji "Więcej świata" Jan Natkański, były ambasador w krajach arabskich.
Audio
  • Jan Natkański o współpracy polsko-egipskiej (Więcej świata/Jedynka)
Jacek Czaputowicz (z lewej) podczas wizyty w Egipcie
Jacek Czaputowicz (z lewej) podczas wizyty w EgipcieFoto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz kończy w poniedziałek wizytę w Egipcie. W niedzielę szef MSZ wyraził solidarność z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. Zapewnił, że Polska niesie im pomoc poprzez działania rządu i Kościoła.

Jan Natkański stwierdził, że dla Polski Egipt jest ważnym partnerem i "nadal to, co się mówi w Kairze jest słuchane w świecie arabskim". - Egipt należy do piątki głównych partnerów gospodarczych w wymianie handlowej Polski z regionem Bliskiego Wschodu, północnej Afryki. Jest także sojusznikiem amerykańskim - tłumaczył gość Jedynki. - To jednak kraj, który ma prawie 60 tysięcy więźniów politycznych, a także boryka się z olbrzymimi problemami gospodarczymi oraz przede wszystkim terroryzmem - dodał b. ambasador.

Mimo to - jak mówił Jan Natkański - warto z Egiptem rozmawiać i współpracować.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o wyborach parlamentarnych w Finlandii, wyborach prezydenckich na Ukrainie oraz o Nord Stream 2.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jan Natkański (były ambasador w krajach arabskich), Adrian Bąk (Polskie Radio), dr hab. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytet Warszawski), Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 17.30

mr/ag

Czytaj także

Wizyta Jacka Czaputowicza w Egipcie. Szef MSZ spotkał się z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 14:39
Podczas wizyty w Egipcie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. Zapewnił, że Polska niesie im pomoc poprzez działania rządu i Kościoła.
rozwiń zwiń