X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Przybylski: współpraca Japonii z krajami Grupy Wyszehradzkiej nie zmniejszy się

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:36
- Dla Japonii państwa Europy Środkowej od 30 lat stanowią ważny punkt na Starym Kontynencie. Dlatego japońska aktywność we współpracy z nimi nie zmniejszy się - podkreślił na antenie radiowej Jedynki w audycji "Więcej świata" Wojciech Przybylski z Visegrad Insight.
Audio
  • Szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w Bratysławie, sprawa Fundacji Otwarty Dialog, której pieniądze z niepewnego źródła miały przelewać dwie szkockie firmy-słupy, spotkanie przywódców Rosji i Korei Północnej (Więcej świata/Jedynka)
Szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w Bratysławie
Szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w BratysławieFoto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek w Bratysławie odbył się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Japonii. W spotkaniu wzięli udział premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Słowacji - Peter Pellegrini, Czech - Andrej Babisz, Japonii - Shinzo Abe, a także wicepremier Węgier Mihaly Varga. Politycy rozmawiali przede wszystkim o pogłębianiu współpracy gospodarczej i partnerstwie politycznym. Wcześniej, w środę wieczorem, temat sam temat w kontekście relacji Polski i Japonii był przedmiotem spotkania premierów obu tych państw.

Wojciech Przybylski z Visegrad Insight podkreślił, że dla Japonii Grupa Wyszehradzka jest atrakcyjnym partnerem. - Dlatego, że m.in. jasno państwa V4 opowiadały się za twardym stanowiskiem wobec Rosji, z którą Japonia jest historycznie i współcześnie skonfliktowana. Przykładem tutaj są chociażby Wyspy Kurylskie - powiedział gość audycji.

Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, Japonia zauważa, że w Europie rośnie pozycja Chin, które stają się wobec niej coraz bardziej konkurencyjne. - Właśnie też dlatego japońska aktywność we współpracy z krajami Europy Środkowej nie zmniejszy się. Japonia stale jest jednym z największych inwestorów w dziedzinie nowych technologii w tej części świata, stąd zależy jej na regularnych spotkaniach – podkreślił Wojciech Przybylski.

Jego zdaniem Polska jest dla Japończyków ważnym krajem, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą. - Z punktu widzenia Japonii istotne jest to, że utrzymujemy stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną. Dlatego podczas spotkania premierów Mateusza Morawieckiego i Shinzo Abe poruszono kilka związanych z tym kwestii, m.in. dotyczących bezpieczeństwa. Chodzi tu np. o pilnowanie, czy Korea Północna przestrzega porozumień dotyczących denuklearyzacji, czy o pomoc, poprzez wywieranie nacisku na naszych partnerów z Korei Północnej, w uwolnieniu kilku japońskich obywateli, którzy są w tym kraju przetrzymywani - tłumaczył Wojciech Przybylski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również była mowa o spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, a także rozmowa londyńskiego korespondenta Polskiego Radia Adama Dąbrowskiego z autorami tekstu w "Sunday Times" o Fundacji Otwarty Dialog.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Wojciech Przybylski (Visegrad Insight), Adam Dąbrowski (londyński korespondent Polskiego Radia), Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 17.27

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grupa Wyszehradzka: rezygnacja z relokacji uchodźców to nasz sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:11
Rezygnacja Unii Europejskiej z relokacji uchodźców to zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej - uznali prezydenci krajów V4 w czasie spotkania na Słowacji. Kryzys migracyjny w Europie był jednym z tematów kończącego się w miejscowości Szczyrbskie Jezioro dorocznego spotkania prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: dynamika formatu V4-Japonia ciągle rośnie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:26
- Dynamika formatu V4-Japonia ciągle rośnie. Rośnie też nasz apetyt na handel i wzajemne inwestycje - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie podczas III szczytu szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Japonii. 
rozwiń zwiń