X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert OSW Krzysztof Strachota: 80 procent Gruzinów jest za UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:00
- Proces wejścia Tbilisi do NATO nie jest zamknięty, jest otwarty, jest wsparcie deklarowane ze strony szefa NATO, poszczególnych państw - powiedział Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, pytany o szanse Gruzji na wstąpienie do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • Dzień Europy 9 maja, wizyta prezydent Gruzji w Polsce, odwołanie wizyty sekretarza stanu USA w Berlinie (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podczas rozmów w cztery oczy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 7 maja
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podczas rozmów w cztery oczy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 7 majaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jednak, jak podkreślił w Jedynce Krzysztof Strachota, z przyczyn politycznych data włączenia Gruzji do sojuszu jest odsunięta w bliżej nieprzewidywalną przyszłość.

Gorzej jest w przypadku Unii Europejskiej. - Nie ma tutaj zarysowanej drogi do członkostwa. Gruzja ma podpisaną umowę stowarzyszeniową, o ruchu bezwizowym, o pogłębionym handlu, jednak nie rozpoczęła negocjacji członkowskich, jak choćby państwa bałkańskie czy Turcja - dodał Krzysztof Strachota.

- Gruzińska droga na Zachód jest najbardziej konsekwentna, jeśli chodzi o jej region - zaznaczył gość Jedynki. - Zbudowano de facto państwo od nowa, na wzór zachodni - mówił. Podkreślił, że niezależnie od wstrząsów politycznych, wojny z Rosją, Gruzja, jej społeczeństwo i klasa polityczna z konsekwencją starają się o prozachodni kierunek państwa. - Poparcie Gruzji dla NATO i UE sięga 80 procent. To de facto się nie zmienia. Czasem jest to ponad 70 procent, w najgorszych momentach ponad 60, ale zawsze jest to większość społeczeństwa - dodał.

Gorzej pod tym względem jest w Armenii i w Azerbejdżanie, pozostałych dwóch państwach Kaukazu Południowego, choć w Armenii miały miejsce ciekawe wydarzenia. Więcej na ten temat w nagraniu.

W audycji była także mowa o odwołaniu wizyty sekretarza stanu USA Mika Pompeo w Berlinie, o Dniu Europy i o tym, jaka będzie przyszłość naszego kontynentu i Wspólnoty.

Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), Witold Naturski (zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej)

Data emisji: 08.05.2019

Godzina emisji: 17.26

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Zachód wyciągnął wnioski z wojny w Gruzji?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 18:53
- Odpowiedź Zachodu na wojnę w Gruzji jest silna, ale niewystarczająca - powiedział na antenie Jedynki Wojciech Górecki, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń