Ekspert OSW Krzysztof Strachota: 80 procent Gruzinów jest za UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:00
- Proces wejścia Tbilisi do NATO nie jest zamknięty, jest otwarty, jest wsparcie deklarowane ze strony szefa NATO, poszczególnych państw - powiedział Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, pytany o szanse Gruzji na wstąpienie do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • Dzień Europy 9 maja, wizyta prezydent Gruzji w Polsce, odwołanie wizyty sekretarza stanu USA w Berlinie (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podczas rozmów w cztery oczy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 7 maja
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podczas rozmów w cztery oczy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 7 majaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jednak, jak podkreślił w Jedynce Krzysztof Strachota, z przyczyn politycznych data włączenia Gruzji do sojuszu jest odsunięta w bliżej nieprzewidywalną przyszłość.

Gorzej jest w przypadku Unii Europejskiej. - Nie ma tutaj zarysowanej drogi do członkostwa. Gruzja ma podpisaną umowę stowarzyszeniową, o ruchu bezwizowym, o pogłębionym handlu, jednak nie rozpoczęła negocjacji członkowskich, jak choćby państwa bałkańskie czy Turcja - dodał Krzysztof Strachota.

- Gruzińska droga na Zachód jest najbardziej konsekwentna, jeśli chodzi o jej region - zaznaczył gość Jedynki. - Zbudowano de facto państwo od nowa, na wzór zachodni - mówił. Podkreślił, że niezależnie od wstrząsów politycznych, wojny z Rosją, Gruzja, jej społeczeństwo i klasa polityczna z konsekwencją starają się o prozachodni kierunek państwa. - Poparcie Gruzji dla NATO i UE sięga 80 procent. To de facto się nie zmienia. Czasem jest to ponad 70 procent, w najgorszych momentach ponad 60, ale zawsze jest to większość społeczeństwa - dodał.

Gorzej pod tym względem jest w Armenii i w Azerbejdżanie, pozostałych dwóch państwach Kaukazu Południowego, choć w Armenii miały miejsce ciekawe wydarzenia. Więcej na ten temat w nagraniu.

W audycji była także mowa o odwołaniu wizyty sekretarza stanu USA Mika Pompeo w Berlinie, o Dniu Europy i o tym, jaka będzie przyszłość naszego kontynentu i Wspólnoty.

Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), Witold Naturski (zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej)

Data emisji: 08.05.2019

Godzina emisji: 17.26

agkm/ag

Czytaj także

Czy Zachód wyciągnął wnioski z wojny w Gruzji?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 18:53
- Odpowiedź Zachodu na wojnę w Gruzji jest silna, ale niewystarczająca - powiedział na antenie Jedynki Wojciech Górecki, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń