Polska skarży się do Trybunału Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 19:44
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich. Profesor Waldemar Gontarski, reprezentujący rząd przed Trybunałem wyjaśnia, że Polska uważa, iż dyrektywa narusza prawo do wolności wypowiedzi.
Audio
  • Polska skarży się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE na unijną dyrektywę (Więcej świata/Jedynka)
Trybunał Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UEFoto: G. Fessy/Court of Justice of the European Union

Prawo to chronione jest Kartą Praw Podstawowych jak również Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. - Rzecz polega na tym, że przepisy dyrektywy są tak skonstruowane, że na dostawców usług nakładaja obowiązek filtrowania prewencyjnego - mówi prawnik. Czyli zanim jakaś treść pojawi się w sieci musi być sprawdzona, czy jest zezwolenie np. licencja na te treści. Profesior podkreśla, że jest to cenzura prewencyjna zakazana wprost w konstytucjach 20 państw członkowskich Unii europejskiej. 

Pełniomocnik nie wie, kiedy będzie orzeczenie. Wskazuje, że bardzo ważna będzie reakcja innych państw.

W audycji również o decyzji premier Theresy May, która zapowiedziała dymisję 7 czerwca oraz o kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w Niemczech.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Waldemar Gontarski (pełnomocnik polskiego rządu przed TS), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie), Michał Żakowski ( Polskie Radio)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 17.29

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski rząd złożył skargę do TSUE na tzw. ACTA2. Szef MSZ: fundamentalne zagrożenie dla wolności wypowiedzi w internecie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 08:57
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich - poinformowała rzecznik MSZ Ewa Suwara. Ten artykuł jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści - wyjaśniał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W radiowej Trójce były szef MSZ i kandydat PiS do europarlamentu Witold Waszczykowski powiedział, że tzw. ACTA2 może bardzo skomplikować działalność w internecie.
rozwiń zwiń