Ekspert o "Fort Trump": ta umowa nie podoba się naszym sojusznikom

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 20:37
12 czerwca Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce. - Ta umowa nie podoba się wielu podmiotom, w tym naszym sojusznikom - mówi Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Co gość Jedynki sądzi o "Fort Trump"?
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump i prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump i prezydent RP Andrzej Duda Foto: PAP/Paweł Supernak

Gość Jedynki mówi, że na temat szczegółów dotyczących umowy wiemy mało. Dodaje, że trwają rozmowy między Pentagonem, a polskim Ministerstwem Obrony Narodowej i póki co, są obarczone tajemnicą. - Uważam, że zarówno polska strona, jak i amerykańska uważają temat za dość delikatny i nie chcą zmylić opinii publicznej, gdyż ostateczne decyzje dopiero zapadną - komentuje Jarosław Guzy.

Słyszymy również, że pomysł podpisania umowy nie spodobał się w szczególności Rosji i naszym zachodnim sojusznikom - Niemcom i Francji. - Generalnie większości nie podobają się przesadnie dobre relacje jeśli "duzi" grają z "małymi" - skomentował ekspert ds. międzynarodowych.

Dowiadujemy się również że według umowy, którą mają zawrzeć USA i Polska, ilość żołnierzy stacjonujących ma być stała, choć jednostki mają się rotować. - Jest to w interesie amerykańskim i nie chodzi o zakładanie stałej bazy, czy o jakieś zadamawianie się. Te jednostki mają korzystać z bazy i mają mieć okazję do ćwiczeń innych niż na pustyni, mają korzystać z naszych poligonów - mówi Jarosław Guzy. Część jednostek będzie włączona do struktur NATO-wskich, a część będzie czysto amerykańska. - Celem tego będzie uniknięcie politycznych napięć - przyznaje gość Jedynki.

Czy Europa może być niezależna od USA? Czy UE może stworzyć swój własny system obronny?

W audycji także o relacjach USA - Chiny w kontekście wojny handlowej i chińskich aspiracji politycznych (rozmowa z prawnikiem dr Jackiem Bartosiakiem) oraz o pielgrzymce papieża Franciszka do Rumunii (materiał Krzysztofa Renika z Rumunii).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), dr Jacek Bartosiak (prawnik)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 17:27

K.A


 


Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny. Jacek Bartosiak: to hegemoniczne starcia i budowanie nowego ładu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:24
- Wojna handlowa trwa. Uważam, że nie skończy się szybko, a to jest jej kolejna odsłona - mówił w audycji "Więcej świata" dr Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geopolityki i strategii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie na Litwie. Ekspert: porażka partii premiera

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 18:44
- Z punktu widzenia Polski obecny rząd wypada najlepiej w historii relacji obu niepodległych państw - mówił w Jedynce Jarosław Guzy. Tymczasem obecny premier nie przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich i zapowiada, że 12 lipca poda się do dymisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o wyborach do Europarlamentu: w większości państw głosowania nie dotyczyły spraw europejskich

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 20:37
-Te wybory były istotne z punktu widzenia polityki krajowej. Mamy do czynienia z testem wyborczym w krajach po znaczacych kryzysach. Jest to np. sprawdzian dla prezydentury Emmanuela Macrona i sprawdzian dla Wielkiej Brytanii, gdzie głosowanie potwierdziło, że Brytyjczycy głosowali za lub przeciw Brexitowi - podsumowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Insytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń