Ekspert o 4 czerwca 1989: doświadczenie, które zbudowało naszą drogę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 14:46
- Zrozumienie, że jesteśmy w klubie z taką dżentelmeńską rywalizacją, daje każdemu dużo większy końcowy rezultat, niż gra osobno. I to jest wielkie doświadczenie, które zbudowało naszą drogę do Europy i współczesną pozycję w Europie -  mówił na antenie Jedynki Wojciech Przybylski, redaktor naczelny magazynu "Visegrad Insight".
Audio
  • Rozmowa z gośćmi Jedynki o częściowo wolnych wyborach z 4 czerwca 1989 roku (Więcej świata/Jedynka)

30 lat temu, 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce, które były kluczowym momentem prowadzącym do upadku komunizmu i trwałych przemian demokratycznych w naszym kraju, jak również w Europie Środkowo-Wschodniej. Nina Andreeva, rzecznik Komisji Europejskiej stwierdziła, że wybory czerwcowe przyczyniły się do zjednoczenia Europy.

- Pierwszym wspólnym wysiłkiem, choć na zasadach bilateralnych, było wyprowadzenie Armii Czerwonej z terenów byłego Układu Warszawskiego. Ta skoordynowana akcja […] była zarzewiem takiej współpracy o charakterze regionalnym. Dla Czechosłowacji był to powrót do Zachodu, dla nas było to wejście do Zachodu. W dużej mierze droga, którą przebyliśmy, to były pierwsze kroki stawiane jeszcze w bardzo słabo zarysowanej wizji dołączenia do NATO. O tym właściwie mało kto mógł marzyć. Wtedy takie postulaty stawiali przedstawiciele prawicy i często pukano się w głowy, czy jest to możliwe - powiedział Wojciech Przybylski.

Gość Jedynki odniósł się również do Solidarności, która w jego ocenie w propagandzie bloku sowieckiego była wykorzystywana do wywoływania podziału i nastraszania grup zawodowych i narodowych w ramach państw Układu Warszawskiego. Zauważył, że polscy robotnicy byli w ówczesnej popkulturze przedstawiani przez propagandę jako "darmozjady, które znowu nie chcą pracować, nie potrafią się zorganizować, mają te puste półki".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była również o drugim dniu wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Londynie i spotkaniu z premier Wielkiej Brytanii Teresą May, a także o 30. rocznicy krwawych wydarzeń na Placu Tiananmen w Pekinie i wysiłkach chińskich cenzorów internetu w zakresie usuwania wszelkich wzmianek o tym wydarzeniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Adam Dąbrowski, Wojciech Przybylski (redaktor naczelny magazynu "Visegrad Insight"), Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Pekinie)

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 17.27

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica wyborów 4 czerwca. Czym był Okrągły Stół?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 13:41
We wtorek przypada 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Pierwsze częściowo wolne wybory stały się symbolem zmian, do których doprowadził Okrągły Stół - mówiła prowadząca audycję. Małgorzata Raczyńska-Weinsberg ze swoimi gośćmi rozmawiała o tym, czym te wybory były i jakie są ich rezultaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:13
4 czerwca 1989 roku, po rozmowach w Magdalence i po Okrągłym Stole, Polacy poszli do częściowo wolnych wyborów.
rozwiń zwiń